2014-15 Athletic Honors

PDF Version of 2014-15 Season Wrap-up Book

2013-14 Honors | 2012-13 Honors | 2011-12 Honors
2010-11 Honors | 2009-10 Honors | 2008-09 Honors

BASEBALL
Brady Arenson - SSC Pitcher of the Week (3/30/15) 
Austin Barnett - D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll; FSC Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Baseball
Paul Bretton, Jr. - D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Stephen Brooks - SSC Commissioner's Honor Roll
Dominic Brugnoni - SSC Commissioner's Honor Roll; NCBWA Preseason All-South 2nd Team
Colton Davis - SSC Commissioner's Honor Roll
J.P. DeBoyer - SSC Commissioner's Honor Roll
Chris Dennis - ABCA/Rawlings National Gold Glove winner; ABCA/Rawlings All-South Region 1st Team; Daktronics All-South Region 2nd Team; All-SSC 2nd Team
Casey Eddinger - SSC Commissioner's Honor Roll
Casey Eskew - SSC Commissioner's Honor Roll
Trevor Freeman - SSC Commissioner's Honor Roll
Kevin Fuller - SSC Commissioner's Honor Roll
Thomas Georgevich - SSC Commissioner's Honor Roll
Jhalan Jackson - ABCA All-America 1st Team; Daktronics All-America 1st Team; NCBWA All-America 1st Team; Tino Martinez Award semifinalist; ABCA/Rawlings All-South Region 1st Team; NCBWA All-South Region 1st Team; Daktronics All-South Region 1st Team; All-SSC 1st Team; SSC Player of the Week (5/11); Team MVP; drafted in 7th round by New York Yankees (signed)
David Lugo - SSC Commissioner's Honor Roll
Sam Machonis - All-SSC 2nd Team; SSC Commissioner's Honor Roll
Alex Marzilli - SSC Commissioner's Honor Roll
Joey Miller - D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Jake Popovich - D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Ben Richardson - D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Zach Richardson - SSC Commissioner's Honor Roll
Shawn Sanders - SSC Commissioner's Honor Roll
Craig Savage - D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
A.J. Smith - D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Blake Swann - D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll

MEN'S BASKETBALL
Stephen Battle - Daktronics/Division II Conference Commissioner's Association All-South 2nd Team; SSC All-Tournament Team; All-SSC 2nd Team; Team Co-MVP
Kevin Capers - NABC All-America Team; BennettRank.com Division II Player of the Year; BennettRank.com All-America 1st Team; Daktronics/Division II Conference Commissioners Association All-America 1st Team; Basketball Times All-America 1st Team; NCAA Elite Eight Tournament Most Outstanding Player; NABC All-South 1st Team; Daktronics/Division II Conference Commissioner's Association (D2CCA) South Region Player of the Year; Daktroics/D2CCA All-South 1st Team; NCAA South Region Tournament Most Outstanding Player; SSC Male Athlete of the Year; SSC Tournament Most Oustanding Player; SSC Player of the Year; All-SSC 1st Team; Division II Bulletin Player of the Month for February; SSC Player of the Week (12/02/14; 2/9/15); Basketball Times NCAA Division II Preseason All-America Team; Team Co-MVP
Bubby Johnson - NABC Honors Court; NCAA South Region All-Tournament Team; SSC All-Tournament Team; SSC Commissioner's Honor Roll; Team Co-MVP
Tyler Kelly - All-SSC 2nd Team; USBWA Division II National Player of the Week (12/16/14); SSC Player of the Week (12/15/14); SSC Commissioner's Honor Roll; Team Co-MVP
Tyler Logan - Finalist for NCAA Division II Elite 89 Fan Favorite Award; NCAA Division II Elite 89 Award recipient for men's basketball; D2ADA Academic Achievement Award; NABC Honors Court;Pat McFadden Award recipient as FSC Male Scholar-Athlete of the Year; Team Co-MVP
Alex McClanahan - D2ADA Academic Achievement Award; NABC Honors Court; SSC Commissioner's Honor Roll
Tyler Ross - SSC Commissioner's Honor Roll
Dylan Travis - NABC Honors Court; NCAA Elite Eight All-Tournament Team; SSC Newcomer Team
Daniel Turner - NABC Honors Court; D2ADA Academic Achievement Award; NABC Honors Court; SSC Commissioner's Honor Roll
Stephen Turner - D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll; FSC Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Men's Baskeball
Michael Volovic - D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Dominique Williams - SSC All-Tournament Team; SSC Commissioner's Honor Roll
Linc Darner - NABC UPS National Coach of the Year; Schelde Sports/Division II Bulletin National Coach of the Year; Basketball Times Division II National Coach of the Year; NABC South Region Coach of the Year; SSC Coach of the Year
Team - NABC Team Academic Excellence Award

WOMEN'S BASKETBALL
Jensen Blassage - SSC Commissioner's Honor Roll
Syerra Davis
- All-SSC 2nd Team; SSC Commissioner's Honor Roll; Team MVP
Ali Sanders
- D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll; FSC Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Women's Basketball
Morgan Siebka - D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Christin Strawbridge - D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Danielle Thomas - SSC Commissioner's Honor Roll

MEN'S CROSS COUNTRY
Kyle Butler - USTFCCCA All-South Region Team 
Jon Moses
 - USTFCCCA All-South Region Team; All-SSC; SSC All-Championship Team; SSC Commissioner's Honor Roll
Robert Ormsby - USTFCCCA All-South Region Team; All-SSC; SSC All-Championship Team; SSC Commissioner's Honor Roll; SSC Runner of the Week (9/22/14, 10/13/14); Team MVP
Logan Selzer - SSC Commissioner's Honor Roll
Evan Quinones - USTFCCCA All-South Region Team; All-SSC; SSC All-Championship Team; SSC Runner of the Week (10/27/14)
Patrick Webb - SSC Commissioner's Honor Roll; FSC Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Men's Cross Country/Track
Oswaldo Zapata - SSC Commissioner's Honor Roll
Ben Martucci - USTFCCCA South Region Coach of the Year

WOMEN'S CROSS COUNTRY
Ashley Dudman - D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Emily Flament - D2ADA Academic Achievement Award
Jessica Krystek - Team MVP
Rebecca Levy - D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Ashley Montano - D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Ashley Murray - D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll; FSC Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Women's Cross Country/Track
Molly Price - D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Marissa Senzamici - D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Laura Wichmann - SSC Commissioner's Honor Roll

MEN'S GOLF
John Coultas - PING/GCAA All-American 1st Team; Phil Mickelson Award recipient as Most Oustanding Freshman in Division II; PING/GCAA All-Freshman Team; PING/GCAA All-South Region Team; SSC All-Tournament Team; All-SSC 2nd Team; SSC Commissioner's Honor Roll; Team MVP
William Duffie - D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Levin Hoffmann - FSC Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Men's Golf
Jimmy Jones - PING/GCAA All-America Honorable Mention; PING/GCAA All-South Region Team; All-SSC 2nd Team; SSC Commissioner's Honor Roll
John VanDerLaan - PING/GCAA All-American 1st Team; Finalist for Division II Jack Nicklaus National Player oif the Year Award; PING/GCAA All-Freshman Team; PING/GCAA All-South Region Team; SSC Tournament medalist; SSC All-Tournament Team; All-SSC 2nd Team; SSC Freshman of the Year; SSC Commissioner's Honor Roll
Doug Gordin
- Selected to Ohio Golf Hall of Fame (to be inducted Aug. 3)

WOMEN'S GOLF
Britta Bernth - SSC Commissioner's Honor Roll; Team Most Inspirational Player
Kit Creighton
- D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Colleen Panosian
- Team Most Improved Player
Shannon McKew
- D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll; FSC Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Women's Golf  
Kolby McWilliams - SSC Commissioner's Honor Roll
Emily Rymer - WGCA All-America 1st Team; D2ADA Academic Achievement Award; WGCA All-South Region Team; SSC All-Tournament Team; All-SSC 1st Team; SSC Golfer of the Week (2/9/15; 4/6/15); SSC Commissioner's Honor Roll; Team MVP
Emily Tofaute - D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Abby Williams - SSC Commissioner's Honor Roll

MEN'S LACROSSE
Colin Bayer - SSC All-Freshman Team; SSC Commissioner's Honor Roll 
Trenell Boggans - All-SSC 1st Team; SSC Commissioner's Honor Roll; Team MVP; Team Defensive MVP
Joe Caridi - SSC All-Freshman Team 
Brett Carlson - SSC Commissioner's Honor Roll
Lucas Claude - SSC All-Freshman Team; SSC Commissioner's Honor Roll; Team Rookie of the Year
Alex Dagen - SSC Commissioner's Honor Roll
Del Donnelly - D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll; 9th round pick (57th overall) by the Nanaimo Timbermen in the West Lacrosse Association Draft of Graduating Juniors
Cody Dyer - D2ADA Academic Achievement Award; All-SSC Honorable Mention; SSC Offensive Player of the Week (4/6/15)
Sam Farren - SSC Commissioner's Honor Roll
Andrew Fisher - All-SSC 2nd Team; SSC Defensive Player of the Week (3/16/15; 3/23/15)  
Cody Gray - SSC All-Freshman Team
Michael Greco - SSC Commissioner's Honor Roll
Alec Israel - SSC Commissioner's Honor Roll
Matt Lalli - D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Kyle McLaughlin - D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll; Team Iron Moc Award
Brendan Mykle-Winkler - D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll; 3rd round pick (16th overall) by the Langley Thunder in the West Lacrosse Association Draft of Graduating Juniors
Dustin Peterson
- SSC Commissioner's Honor Roll
Zach Salazar
- SSC Commissioner's Honor Roll
Dominic Scarfo
- SSC Commissioner's Honor Roll
Dane Sorensen
- USILA All-America Third-Team; SSC Player of the Year; All-SSC 1st Team; Inside Lacrosse Preseason All-America 3rd-Team;Team Offensive MVP 
Clinton Sorrel - D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll; FSC Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Men's Lacrosse
Tyler Tripoli - SSC Commissioner's Honor Roll
Ryan Wright - SSC Commissioner's Honor Roll

WOMEN'S LACROSSE
Megan Asper - IWLCA All-America 1st Team; Lacrosse Magazine All-America 1st Team; Selected for IWLCA/DeBeer North/South All-Star Game; IWLCA All-South Region 1st Team; SSC All-Tournament Team; All-SSC 1st Team; SSC Offensive Player of the Week (2/16/15, 3/30/15, 4/6/15); SSC Commissioner’s Honor Roll; Polk County Female Collegiate Athlete of the Year; Hal Smeltzly Award recipient as the FSC Female Athlete of the Year; Team MVP
Gabby Barowski - IWLCA All-America 1st Team; IWLCA All-South Region 1st Team;SSC All-Tournament Team; All-SSC 1st Team; SSC Defensive Player of the Week (3/02/15, 3/30/15)
Nicole Bellini - All-SSC 2nd Team; SSC Commissioner's Honor Roll
Paige Brodbeck - SSC Commissioner's Honor Roll
Daphane Cassidy - D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Caitlin Chase - NCAA Woman of the Year nominee from the SSC; IWLCA All-America 2nd Team; IWLCA Academic Honor Roll; D2ADA Academic Achievement Award; IWLCA All-South Region 1st Team; All-SSC 1st Team; SSC Offensive Player of the Week (3/09/15); Lacrosse Magazine Preseason All-America Team; SSC Commissioner's Honor Roll; Pat McFadden Award recipient as FSC Female Scholar-Athlete of the Year
Megan Colucci - SSC Commissioner's Honor Roll
Arianna Coutu - SSC Commissioner's Honor Roll
Grace Donovan - IWLCA Academic Honor Roll; D2ADA Academic Achievement Award; All-SSC 2nd Team; SSC Commissioner's Honor Roll
Dovey Foote - SSC Commissioner's Honor Roll
Micaela Gately - SSC Commissioner's Honor Roll
Shannon Gilfedder - SSC Commissioner's Honor Roll
Taylor Gillis - D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Rachael Griffith - All-SSC 1st Team; SSC Commissioner's Honor Roll
Lorianne Hoover - IWLCA All-America 2nd Team; Selected for IWLCA/DeBeer North/South All-Star Game; IWLCA All-South Region 1st Team; SSC All-Tournament Team; All-SSC 1st Team; SSC Offensive Player of the Week (4/13/15); SSC Commissioner's Honor Roll 
Kendall Kerge - All-SSC 2nd Team; SSC Commissioner's Honor Roll
Jackson Marshall - SSC Commissioner's Honor Roll
Shannon Mazza - SSC Commissioner's Honor Roll
Meghan O'Brien - SSC Commissioner's Honor Roll
Sarah Rheinsmith - SSC Commissioner's Honor Roll
Ashley Robertson - IWLCA Academic Honor Roll; D2ADA Academic Achievement Award; All-SSC 2nd Team; SSC Commissioner's Honor Roll; FSC Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Women's Lacrosse
Parrisa Sakinejad - SSC Commissioner's Honor Roll
Emily Santoli - IWLCA All-South Region 3rd Team; All-SSC 2nd Team; SSC Defensive Player of the Week (4/20/13); SSC Commissioner's Honor Roll
Ashley Seborowski
- IWLCA All-South Region 3rd Team; SSC All-Tournament Team; SSC Co-Freshman of the Year; All-SSC 1st Team; SSC Defensive Player of the Week (3/09/15, 3/16/15, 3/23/15, 4/6/15)
Ellie Schmidt - SSC Commissioner's Honor Roll
Cayla Shawfield - SSC Commissioner's Honor Roll
Meghan Vadala - SSC Commissioner's Honor Roll
Team: IWLCA All-Academic Award

MEN'S SOCCER
Petter Allansson - D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Clay Clingerman
- D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Kevin Davidsson
- SSC Commissioner's Honor Roll 
Mitchell Francois - SSC Commissioner's Honor Roll; SSC Offensive Player of the Week (9/15/14)
James Gibson - SSC Commissioner's Honor Roll
Andreas Hägstrom - D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll; FSC Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Men's Soccer
Jordyn Henderson - SSC Commissioner's Honor Roll
Jeremy Hoelzer - SSC Commissioner's Honor Roll
Jimmy Oatman - SSC Commissioner's Honor Roll
Jonathan Radvogin - All-SSC 2nd Team; SSC Commissioner's Honor Roll; SSC Offensive Player of the Week (9/22/14); Team MVP
Stephen Pratt - D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Carl Spansk - SSC Commissioner's Honor Roll
Edward Spansk - SSC Commissioner's Honor Roll
Mark Swearingen - SSC Commissioner's Honor Roll
Kieran Whitehead - SSC Commissioner's Honor Roll
Anthony Whyte - SSC Commissioner's Honor Roll
Team - NSCAA Team Academic Award

WOMEN'S SOCCER
Lindsey Arsenault - SSC Commissioner's Honor Roll
Abby Bravo - SSC Commissioner's Honor Roll
Taylor Chitty - D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Margot Chowansky - SSC Commissioner's Honor Roll
Madi Colaw - SSC Commissioner's Honor Roll
Gianna Conte - SSC Commissioner's Honor Roll
Taylor Cox - D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Ashley DaCruz - SSC Commissioner's Honor Roll
Alex Diamandis - SSC Commissioner's Honor Roll
Caroline Evers - D2ADA Academic Achievement Award
Jessica Goedde - SSC Commissioner's Honor Roll
Juliana Guida - SSC Commissioner's Honor Roll
Christine Knudstrup - D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Kristy Legoas - D2ADA Academic Achievement Award;
Izzy Loyd - SSC Commissioner's Honor Roll
Jackie Metz - Capital One Division II Academic All-America Team 3rd team; D2ADA Academic Achievement Award; Capital One Academic All-District Team; SSC Commissioner's Honor Roll; FSC Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Women's Soccer
Sydney Montgomery - D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Erin Moseley - SSC Commissioner's Honor Roll
Selene Nelson - SSC Commissioner's Honor Roll
Helena Norrstrom - SSC Commissioner's Honor Roll
Chanelle O'Dwyer - D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Erin Phillips - D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Kirra Rainbow - NSCAA All-South Region 2nd Team; All-SSC 2nd Team; SSC Commissioner's Honor Roll; Team MVP
Sheila Ramos - D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Aubrey Riggins - D2ADA Academic Achievement Award
Megan Styron - SSC Commissioner's Honor Roll
Ricky Vetzel - SSC Commissioner's Honor Roll
Emmalisa Zapfe - D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Team - NSCAA Team Academic Award

SOFTBALL
Jordan Alexander - D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Gianni Artidiello - SSC Commissioner's Honor Roll
Kim Booker - SSC Commissioner's Honor Roll
Andrea Faison - SSC Commissioner's Honor Roll
Priscilla Gonzalez - D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll; FSC Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Softball 
Brandi Jones - D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll; Team MVP
Jessica Lanci - SSC Commissioner's Honor Roll
Hannah Loyer - SSC Commissioner's Honor Roll
Leah Pemberton - All-SSC 2nd Team; SSC Player of the Week (4/6/15); SSC Commissioner's Honor Roll
Maggie Roberts - D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Jordan Sheppard - SSC Commissioner's Honor Roll
Kylee Stearns - D2ADA Academic Achievement Award; All-SSC 2nd Team; SSC Commissioner's Honor Roll
Ashlyn Worchester - SSC Commissioner's Honor Roll

MEN'S SWIMMING
Parker Basting - SSC Commissioner's Honor Roll
Evan Coleman
- SSC Commissioner's Honor Roll
Raul Garrastazu
- All-American (200 butterfly, 200 freestyle); Honorable Mention All-American (1000 freestyle, 1650 freestyle); All-SSC 1st Team; SSC Commissioner's Honor Roll
Diego Gimenez - Honorable Mention All-American (100 backstroke); D2ADA Academic Achievement Award; CSCAA Scholar All-American; SSC Commissioner's Honor Roll
Allan Gutierrez - All-American (100 butterfly, 200 freestyle relay, 400 freestyle relay, 200 medley relay, 400 medley relay); Honorable Mention All-American (50 freestyle, 100 freestyle); CSCAA Scholar All-American; SSC Commissioner's Honor Roll
Luis Jasso - All-American (200 medley relay, 400 medley relay); Honorable Mention All-American (200 breaststroke)
Dylan Lake - D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Collin Latham - SSC Commissioner's Honor Roll
Edison Lima - All-American (200 freestyle relay, 200 medley relay, 400 medley relay); Honorable Mention All-American (100 butterfly); SSC Commissioner's Honor Roll
Jesus Marin - All-American (200 freestyle, 400 freestyle relay, 800 freestyle relay); All-SSC 1st Team; SSC Swimmer of the Week (1/05/15); SSC Commissioner's Honor Roll
Richie Merrill - SSC Commissioner's Honor Roll
Marcos Palacios - All-American (200 backstroke, 200 freestyle relay, 400 freestyle relay; 200 medley relay, 400 medley relay); All-SSC 1st Team
Luis Rojas - All-American (200 backstroke, 400 freestyle relay, 800 freestyle relay); Honorable Mention All-American (100 backstroke, 200 freestyle; 200 individual medley); All-SSC 1st Team
Juan Tolosa - All-American (500 freestyle; 1000 freestyle; 1650 freestyle; 800 freestyle relay); CoSIDA Academic All-America 1st Team; D2ADA Academic Achievement Award; CSCAA Scholar All-American; CoSIDA Academic All-District At-Large Team; All-SSC 2nd Team; SSC Swimmer of the Week (11/10/14); FSC Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Men's Swimming; SSC Commissioner's Honor Roll; Team MVP
Alec Wathen - All-American (800 freestyle relay); D2ADA Academic Achievement Award; CSCAA Scholar All-American; SSC Commissioner's Honor Roll
Duncan Sherrard - SSC Coach of the Year
Team - CSCAA Scholar All-American Award

WOMEN'S SWIMMING
Britt Aubley - SSC Commissioner's Honor Roll
Alex Ballard
- SSC Commissioner's Honor Roll
Peyton Breault
- Honorable Mention All-American (400 freestyle relay, 400 freestyle relay, 200 medley relay, 400 medley relay); CSCAA Scholar All-American; SSC Commissioner's Honor Roll
Heather Burns - D2ADA Academic Achievement Award; All-SSC 2nd Team; SSC Commissioner's Honor Roll
Morgan Burns - D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Catie Carden - D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Laura Carpenter - SSC Commissioner's Honor Roll
Alli Crenshaw - All-American (500 freestyle, 1000 freestyle, 1650 freestyle); Honorable Mention All-American (200 freestyle relay, 400 freestyle relay, 800 freestyle relay); All-SSC 1st Team; SSC Swimmer of the Week (12/22/14); Team MVP
Elizabeth Fris - D2ADA Academic Achievement Award; All-SSC 2nd Team; SSC Commissioner's Honor Roll
Kourtney Gavin - SSC Commissioner's Honor Roll
Kelsey Gouge - Honorable Mention All-American (200 freestyle relay, 400 freestyle relay, 200 medley relay, 400 medley relay); D2ADA Academic Achievement Award; CSCAA D2ADA Academic Achievement Award; Scholar All-American; All-SSC 2nd Team; SSC Commissioner's Honor Roll; FSC Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Women's Swimming
Leah Haney - SSC Commissioner's Honor Roll
Cassie Ley - Honorable Mention All-American (200 freestyle relay, 400 freestyle relay, 800 freestyle relay, 200 medley relay, 400 medley relay); D2ADA Academic Achievement Award; CSCAA Scholar All-American; SSC Commissioner's Honor Roll
Riley McLendon - D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Lauren Reynolds - Honorable Mention All-American (100 backstroke, 200 freestyle relay, 800 freestyle, 200 medley relay, 400 medley relay); SSC Commissioner's Honor Roll
Lily Rose - D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Madi Rowan - SSC Commissioner's Honor Roll
Virginia Summer - SSC Commissioner's Honor Roll
Jacinda Whittenburg - All- SSC 2nd Team
Team - CSCAA Scholar All-American Award

MEN'S TENNIS
Lance Francisco - SSC Commissioner's Honor Roll
Charles Garneau
- D2ADA Academic Achievement Award; TA Scholar Athlete; SSC Commissioner's Honor Roll; Team MVP
Nathan Jones
- SSC Commissioner's Honor Roll
Fabian Lundberg
- D2ADA Academic Achievement Award; ITA Scholar Athlete;SSC Commissioner's Honor Roll
Laurent Mailloux
- D2ADA Academic Achievement Award; ITA Scholar Athlete;SSC Commissioner's Honor Roll; FSC Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Men's Tennis
Matt Matsuyama - ITA Scholar Athlete;SSC Commissioner's Honor Roll
Matt McNish - ITA Scholar Athlete;SSC Commissioner's Honor Roll
Brian Slivonik - ITA Scholar Athlete;SSC Commissioner's Honor Roll
Arthur Viallaneix - ITA Scholar Athlete;SSC Commissioner's Honor Roll
Team - IT All-Academic Team

WOMEN'S TENNIS
Cassie Eldrege - SSC Commissioner's Honor Roll
Shannon Griffin
- ITA Scholar Athlete;SSC Commissioner's Honor Roll
Miroslava Mensikova
- D2ADA Academic Achievement Award; ITA Scholar Athlete;SSC Commissioner's Honor Roll; FSC Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Women's Tennis
Magda Riutort - D2ADA Academic Achievement Award; ITA Scholar Athlete;SSC Player of the Week (3/16/15); SSC Commissioner's Honor Roll
Olivia Spagnuolo - D2ADA Academic Achievement Award; ITA Scholar Athlete;SSC Commissioner's Honor Roll; Team MVP
Katie Stanford - SSC Commissioner's Honor Roll; Team Most Improved Player
Katie Taylor-Doran - SSC Commissioner's Honor Roll
Nina Vucevic - SSC Commissioner's Honor Roll
Team - IT All-Academic Team

MEN'S TRACK
Robert Ormsby - USTFCCCA All-South Team: Team MVP
Alex Sessums
- D2ADA Academic Achievement Award
Patrick Webb
 - FSC Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Men's Cross Country/Track

WOMEN'S TRACK
Ashley Montano - Team MVP
Ashley Murray
 - FSC Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Women's Cross Country/Track

VOLLEYBALL
Kayshia Brady - AVCA All-America 3rd Team; D2ADA Academic Achievement Award; AVCA All-South 1st Team; All-SSC 2nd Team; SSC Commissioner's Honor Roll; SSC Offensive Player of the Week (10/13/14; 11/17/14); South Region Crossover All-Tournament Team
Catherine Brusie - AVCA All-South Honorable Mention; D2ADA Academic Achievement Award; Daktronics All-South Region 2nd Team; All-SSC 2nd Team; AVCA Coaches 4 Coaches Scholarship recipient; SSC Commissioner's Honor Roll; SSC Defensive Player of the Week (9/22/14, 9/29/14, 10/20/14; 11/10/14; 11/17/14); South Region Crossover All-Tournament Team
Melissa Cárdenas - SSC Commissioner's Honor Roll
Jasmine Childress - D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll; FSC Honor Walk Student
Brindl Langley - FSC/Terrace Hotel Classic All-Tournament Team
Kendall Marotti - NCAA South Region All-Tournament Team; SSC Commissioner's Honor Roll
Rachel Mostert - D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Amanda Park - SSC Commissioner's Honor Roll
Ali Skayhan - AVCA All-America 1st Team; D2ADA Academic Achievement Award; AVCA All-South 1st Team; NCAA South Region All-Tournament Team; All-SSC 1st Team; AVCA Coaches 4 Coaches Scholarship recipient; SSC Commissioner's Honor Roll; SSC Offensive Player of the Week (10/06/14, 11/03/14); FSC/Terrace Hotel Classic All-Tournament MVP; South Region Crossover Tournament MVP; Team MVP; Team Lois Webb Lady Moc Pride Award
Kate Stromberg - AVCA All-America Honorable Mention Team; D2ADA Academic Achievement Award; AVCA All-South 1st Team; All-SSC 1st Team; SSC Commissioner's Honor Roll; SSC Offensive Player of the Week (9/22/14); Premier Challenge All-Tournament Team; FSC/Terrace Hotel Classic All-Tournament Team
Lauren Tekavec - D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll; FSC Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Volleyball
Anna Tovo - SSC All-Newcomer Team; SSC Commissioner's Honor Roll
Bridgette Ward - SSC Commissioner's Honor Roll
Team - AVCA Team Academic Award

WATER SKIING
Thibaut Dailand - Men's Water Ski Team MVP
Ellie Rae Horton - FSC Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Women's Water Skiing
Cole McCormick - FSC Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Men's Water Skiing 
Lauren Morgan - Women's Water Ski Team MVP 

CHEERLEADING
Taylor Ann Chiarito - FSC Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Cheerleading

Updated: 8/07/15