2013-14 Honors

 PDF version of the 2013-14 Season Wrap-Up Book

BASEBALL
Austin Barnett: D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Paul Bretton: D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Dominic Brugnoni: NCAA South Region All-Tournament Team; Rawlings/ABCA All-South 2nd Team; NCBWA All-South Region 2nd Team; Capital One/CoSIDA Academic All-District Team; All-SSC 1st Team; SSC Player of the Week (4/07/14); Team MVP
Steven Burnham:
SSC Commissioner's Honor Roll
Nate Carter: All-SSC 2nd Team; signed by the Detroit Tigers as a non-drafted free agent
Clay Chapman:
NCBWA South Region Pitcher of the Week (3/19/14); All-SSC 2nd Team; SSC Pitcher of the Week (2/17/14; 3/17/14)
Keith Curcio:
2014 Rawlings/ABCA NCAA Division II Gold Glove Team; Semifinalist for the Josh Willingham Award as NCAA Division II Most Valuable Player; NCAA South Region All-Tournament Team; Rawlings/ABCA South Region Gold Glove Team; Daktronics All-South 2nd Team; NCBWA South Region Player of the Week (4/30/14); ABCA/Collegiate Baseball Newspaper Preseason Division II All-American Team; NCBWA Preseason All-South Region 2nd Team; All-SSC 1st Team; SSC Player of the Week (4/28/14); SSC Commissioner's Honor Roll; drafted in 6th round (193rd overall) of Major League Baseball First-Year Player Draft by the Atlanta Braves
Matt D'Ariano: Named to Tino Martinez Division II Player of the Year Award Watch List; SSC Commissioner's Honor Roll
Colton Davis: SSC Commissioner's Honor Roll
Chris Dennis: Named to Tino Martinez Division II Player of the Year Award Watch List
Casey Eddinger:
SSC Commissioner's Honor Roll
Casey Eskew: D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Kevin Fuller: SSC Commissioner's Honor Roll
Brian Johnson: All-SSC 2nd Team; SSC Pitcher of the Week (5/6/14); SSC Commissioner's Honor Roll
Nick Krolczyk:
D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Chris Kyser: D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll; Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Baseball
Brandon Leskanic: SSC Commissioner's Honor Roll
Christian Magno:
D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Joey Miller:
Capital One/CoSIDA Academic All-America 3rd Team; D2ADA Academic Achievement Award; Capital One/CoSIDA Academic All-District Team; SSC Commissioner's Honor Roll
Jake Popovich:
SSC Commissioner's Honor Roll
Ben Richardson: D2ADA Academic Achievement Award; CBWA South Region Pitcher of the Week (4/09/14); SSC Pitcher of the Week (4/07/14; 4/28/14); SSC Commissioner's Honor Roll
Chris Savage:
SSC Commissioner's Honor Roll
A.J. Smith: SSC Commissioner's Honor Roll
Blake Swann: SSC Commissioner's Honor Roll
Conor Szczerba: SSC Commissioner's Honor Roll
Trey Vavra: D2ADA Academic Achievement Award; NCAA South Region All-Tournament Team; Daktronics All-South 2nd Team; Named to Tino Martinez Division II Player of the Year Award Watch List; SSC Commissioner's Honor Roll; drafted in 33rd round of Major League Baseball First-Year Player Draft by the Minnesota Twins
Andrew Willinger: D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Scottie Withrow: SSC Commissioner's Honor Roll

MEN'S BASKETBALL
Frank Adams: D2ADA Academic Achievement Award; NABC Honors Court; SSC All-Tournament Team; SSC Commissioner's Honor Roll
Kevin Capers
: NABC Division II All-America Team; D2 Bulletin All-America 2nd Team; Basketball Times Division II All-America 2nd Team; Daktronics Division II All-America 2nd Team; NABC South All-District; Daktronics South Region Player of the Year; NCAA South Region All-Tournament Team; SSC Tournament MVP; SSC Player of the Year; SSC Player of the Week (01/06/14; 01/21/14; 2/17/14); Team MVP
Bubby Johnson: SSC Commissioner's Honor Roll
Dominic Lane: NABC Honors Court; Capital One/CoSIDA Academic All-District Team
Tyler Logan: D2ADA Academic Achievement Award; NABC Honors Court; SSC Commissioner's Honor Roll; Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Men's Basketball
Alex McClanahan: D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Garrett Putman: SSC Commissioner's Honor Roll
Stephen Turner: SSC Commissioner's Honor Roll
Dominique Williams: SSC Commissioner's Honor Roll
Team:
NABC Team Academic Excellence Award
Linc Darner
: NABC South District Coach of the Year; SSC Coach of the Year; Division II Bulletin/Schelde Sports Coach of the Month for January

WOMEN'S BASKETBALL
Syerra Davis: SSC Commissioner's Honor Roll
Laura Hackett: D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Mariah Harris:
Team MVP
Morgan Lamberg: D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Caitlin Lindsey: SSC Commissioner's Honor Roll
Taylor Maldonado: D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Sydni Payne: SSC Commissioner's Honor Roll
Ali Sanders: D2ADA Academic Achievement Award; Capital One/CoSIDA Academic All-District Team; SSC Commissioner's Honor Roll; Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Women's Basketball
Morgan Siebka: SSC Commissioner's Honor Roll
Christin Strawbridge: SSC Commissioner's Honor Roll

MEN'S CROSS COUNTRY
Andrew Coull: SSC Commissioner's Honor Roll
Bobby Ormsby
: USTFCCCA All-South Region Team; SSC All-Championship Team; All-SSC Team; SSC Freshman of the Year
Jonathan Moses:
USTFCCCA All-Academic Team; SSC Commissioner's Honor Roll
Jose Perez
: USTFCCCA All-South Region Team; SSC All-Championship Team
Logan Selzer: SSC Commissioner's Honor Roll
David Tomchinsky: CoSIDA/Capital One Academic All-America Men's Track/Cross Country 1st Team; D2ADA Academic Achievement Award; USTFCCCA All-Academic Team; Capital One/CoSIDA Academic All-District Men's Track and Cross Country Team; USTFCCCA All-South Region Team; SSC All-Championship Team; All-SSC Team; SSC Runner of the Week (9/23/13); SSC Commissioner's Honor Roll; Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Men's Cross Country/Track
Chris Trebilcock: USTFCCCA All-South Region Team
Chris Yanichko: USTFCCCA All-Academic Team; D2ADA Academic Achievement Award; Capital One/CoSIDA NCAA Academic All-District Men's Track and Cross Country Team; USTFCCCA All-South Region Team; SSC All-Championship Team; All-SSC Team; SSC Runner of the Week (9/09/13, 9/16/13, 10/14/13); SSC Commissioner's Honor Roll; Team MVP
Ben Martucci: USTFCCCA South Region Coach of the Year; SSC Coach of the Year

WOMEN'S CROSS COUNTRY
Ashley Dudman: D2ADA Academic Achievement Award; USTFCCCA All-Academic Team; SSC Commissioner's Honor Roll
Abby Farrow:
SSC Commissioner's Honor Roll
Emilie Flament:
SSC Commissioner's Honor Roll
Alex Geiger:
SSC Commissioner's Honor Roll
Carlie Gray:
SSC Commissioner's Honor Roll
Rebecca Levy:
D2ADA Academic Achievement Award; USTFCCCA All-Academic Team; SSC Commissioner's Honor Roll
Ashley Montano:
USTFCCCA All-Academic Team; SSC Commissioner's Honor Roll
Ashley Murray:
SSC Commissioner's Honor Roll; Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Women's Cross Country/Track
Molly Price:
SSC Commissioner's Honor Roll
Alec Slamal:
Team MVP
Laura Wichmann:
SSC Commissioner's Honor Roll

MEN'S GOLF
Shane Convery: GCAA All-America Scholar; D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll; Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Men's Golf
Tim Crouch: NCAA Division II National Champion; GCAA All-Nicklaus Team; PING GCAA All-America 1st Team; Capital One/CoSIDA Academic All-America 3rd Team; GCAA All-America Scholar; PING GCAA All-South Region Team; NCAA South Region Tournament medalist; Capital One/CoSIDA Academic All-District At-Large 1st Team; SSC Male Athlete of the Year; All-SSC 1st Team; Polk County All-Sports Awards: Male Collegiate Athlete of the Year; SSC Commissioner's Honor Roll; Hal Smeltzly Award Winner as FSC Male Athlete of the Year; Team MVP
William Duffie: SSC Commissioner's Honor Roll
Levin Hoffman: SSC Commissioner's Honor Roll
Austin Schultz: SSC Commissioner's Honor Roll

WOMEN'S GOLF
Britta Bernth: SSC Commissioner's Honor Roll
Kit Creighton: WGCA All-American Scholar; D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Hannah Duffie: SSC Commissioner's Honor Roll
Emma Marlatt: SSC Commissioner's Honor Roll
Shannon McKew: D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Jackie Rajek:
WGCA All-American Scholar; D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll; Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Women's Golf
Emily Rymer:
WGCA All-America 1st Team; WGCA All-American Scholar; D2ADA Academic Achievement Award; WGCA All-South Region; SSC All-Tournament Team; All-SSC 1st Team; SSC Commissioner's Honor Roll; Team MVP; Florida State Women’s Amateur Champion
Emily Tofaute: SSC Commissioner's Honor Roll

MEN'S LACROSSE
David Beaumont: All-SSC 1st Team
Trenell Boggans:
All-SSC 1st Team; SSC Commissioner's Honor Roll
Matt Boutin:
SSC Commissioner's Honor Roll
Del Donnelly:
D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll; Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Men's Lacrosse
Cody Dyer:
All-SSC 2nd Team; SSC All-Freshman Team; SSC Commissioner's Honor Roll
Kyle Fortman:
SSC Commissioner's Honor Roll
Brad Fretti:
SSC Commissioner's Honor Roll
Brad Gysin:
SSC Commissioner's Honor Roll
Terrance Kennedy:
SSC Commissioner's Honor Roll
Dan Krispinsky:
All-SSC 2nd Team; SSC Commissioner's Honor Roll
Matt Lalli: SSC All-Tournament Team; SSC Defensive Player of the Week (3/03/14; 4/07/14); SSC Commissioner's Honor Roll
DJ Lubs:
USILA All-America Honorable Mention Team; Selected to play in USILA/LaxWorld North-South All-Star Game; SSC All-Tournament Team; All-SSC 1st Team; SSC Commissioner's Honor Roll; Team Defense MVP
Kyle McLaughlin:
D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Danny Modesett:
SSC Commissioner's Honor Roll
Chris Murphy:
All-SSC 2nd Team; Team "Iron Moc" Award
Brendan Mykle-Winkler:
D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Kevin Naslonski:
SSC Commissioner's Honor Roll
Tyler Novak:
SSC Commissioner's Honor Roll
Jonny Riley:
SSC Commissioner's Honor Roll
Daniel Rivas:
SSC Commissioner's Honor Roll
Kyle Rutkowski:
SSC Commissioner's Honor Roll
Dan Sorensen:
NCAA Division II National Statistical Leader with 4.20 goals per game; Brine/Inside Lacrosse National Player of the Week (3/11/14); SSC All-Tournament Team; All-SSC 1st Team; SSC Offensive Player of the Week (3/03/14; 3/31/14; 4/07/14); SSC Commissioner's Honor Roll; Team MVP; Team Offense MVP
Clinton Sorrel: D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Austin Suarez: SSC Commissioner's Honor Roll
Tyler Tripoli: SSC Commissioner's Honor Roll
Grant VanOverbeke: SSC All-Tournament Team; SSC Co-Newcomer of the Year; All-SSC 2nd Team; SSC All-Freshman Team; SSC Offensive Player of the Week (3/03/14); Team Rookie of the Year
Blake Weil: SSC Commissioner's Honor Roll

WOMEN'S LACROSSE
Megan Asper: IWLCA All-America 1st Team; Independent Player of the Year; All-Independent 1st Team; IWLCA All-South 1st Team; SSC Commissioner's Honor Roll; Team MVP
Gabrielle Barowski: IWLCA All-America 3rd Team; All-Independent 1st Team; IWLCA All-South 2nd Team; SSC Commissioner's Honor Roll
Marissa Braden:
D2ADA Academic Achievement Award; IWLCA Academic Honor Roll; SSC Commissioner's Honor Roll
Daphane Cassidy:
SSC Commissioner's Honor Roll
Caitlin Chase:
IWLCA All-America 2nd Team; D2ADA Academic Achievement Award; All-Independent 1st Team; IWLCA Academic Honor Roll; IWLCA All-South 1st Team; SSC Commissioner's Honor Roll
Marissa Clements: All-Independent 2nd Team; Independent All-Freshman Team
Megan Colucci:
SSC Commissioner's Honor Roll
Cassie Crain:
D2ADA Academic Achievement Award; IWLCA Academic Honor Roll; SSC Commissioner's Honor Roll; Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Women's Lacrosse
Maureen Cromer:
SSC Commissioner's Honor Roll
Sarah Dibble: SSC Commissioner's Honor Roll
Grace Donovan:
D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Gibi Gabig:
SSC Commissioner's Honor Roll
Rachael Griffith:
All-Independent 2nd Team
Katie Hammerer:
IWLCA Division II Goalkeeper of the Year; IWLCA All-America 1st Team; All-Independent 1st Team; Capital One/CoSIDA Academic All-America 1st Team; D2ADA Academic Achievement Award; Selected to play in IWLCA/DeBeer Division II North/South All-Star Game; IWLCA Academic Honor Roll; Capital One/CoSIDA Academic All-District At-Large 1st Team; Lacrosse Magazine's preseason "Favorite to win the IWLCA Division II C. Markland Kelly Award as Goalie of the Year"; Lacrosse Magazine preseason All-America 1st Team; IWLCA All-South 1st Team; SSC Commissioner's Honor Roll
Lorianne Hoover: IWLCA All-America 3rd Team; All-Independent 1st Team; IWLCA All-South 2nd Team; SSC Commissioner's Honor Roll
Kendall Kerge: Independent All-Freshman Team; SSC Commissioner's Honor Roll
Jackson Marshall: SSC Commissioner's Honor Roll
Marissa Masello:
D2ADA Academic Achievement Award; IWLCA Academic Honor Roll; SSC Commissioner's Honor Roll
Taylor Oliver:
D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Ashley Robertson:
D2ADA Academic Achievement Award; All-Independent 2nd Team; SSC Commissioner's Honor Roll
Parrisa Sakinejad: All-Independent 1st Team; Independent All-Freshman Team; IWLCA All-South 2nd Team; SSC Commissioner's Honor Roll
Cyrena Tate:
SSC Commissioner's Honor Roll
Team:
IWLCA All-Academic Squad
Kara Reber:
Independent Coach of the Year

MEN'S SOCCER
Patrick Abrahamsson: D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Petter Allabsson:
D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Cole Clingerman
: SSC All-Tournament Team
Clay Clingerman:
D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Alex Cortez:
SSC Commissioner's Honor Roll
Alexander Garcia:
SSC Commissioner's Honor Roll
James Gibson:
SSC Commissioner's Honor Roll
Andreas Hagstrom:
D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Adams Hansjons:
SSC Commissioner's Honor Roll
Luke Jenner
: All-SSC 2nd Team; SSC Offensive Player of the Week (10/14/13); SSC Commissioner's Honor Roll; Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Men's Soccer; Team MVP
Brian Marulanda: SSC Commissioner's Honor Roll
Jonathan Radvogin:
SSC Commissioner's Honor Roll
Josh Sessums:
SSC Commissioner's Honor Roll
Brian Theriault:
D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Simmuele Turner: SSC Commissioner's Honor Roll
Team: NSCAA Team Academic Award

WOMEN'S SOCCER
Alyssa Abrahamsen: Daktronics All-South Region 2nd Team; All-SSC 1st Team (At-Large); SSC Commissioner's Honor Roll
Lindsey Arsenault
: D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Kellee Brown:
SSC Commissioner's Honor Roll
Auburn Cherry: D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Taylor Chitty: D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Giana Conte: SSC Commissioner's Honor Roll
Taylor Cox: SSC Commissioner's Honor Roll
Caroline Evers: D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Sarah Goolsby: SSC Commissioner's Honor Roll
Christine Knudstrup: D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Kristy Legoas:
 SSC Commissioner's Honor Roll
Jackie Metz: D2ADA Academic Achievement Award; CoSIDA Capital One Academic All-District 1st Team; SSC Commissioner's Honor Roll; Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Women's Soccer
Sydney Montgomery:
SSC Commissioner's Honor Roll; Team MVP
Kara Moore:
SSC Commissioner's Honor Roll
Erin Moseley:
SSC Commissioner's Honor Roll
Selene Nelson:
SSC Commissioner's Honor Roll
Erin Phillips:
D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Kiara Rainbow:
SSC Commissioner's Honor Roll
Sheila Ramos:
SSC Commissioner's Honor Roll
Brooke Williams:
SSC Commissioner's Honor Roll
Emmalisa Zapfe:
D2ADA Academic Achievement Award
Team:
NSCAA Team Academic Award

SOFTBALL
Jordan Alexander: D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Christie Bailey: D2ADA Academic Achievement Award; All-SSC 2nd Team (Utility); SSC Commissioner's Honor Roll
Heather Brinkmeier:
SSC Commissioner's Honor Roll
Priscilla Gonzalez: D2ADA Academic Achievement Award; SSC Player of the Week (2/23/14); SSC Commissioner's Honor Roll
Jamie Graziani: SSC Commissioner's Honor Roll
Courtney Hogrefe: SSC Commissioner's Honor Roll
Jordan Honc: SSC Commissioner's Honor Roll
Brandi Jones: SSC Pitcher of the Week (3/17/14); SSC Commissioner's Honor Roll
Jessica Lanci: D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Allasyn Lieneck: D2ADA Academic Achievement Award; All-SSC 1st Team (At-Large); SSC Player of the Week (4/28/14); SSC Commissioner's Honor Roll
Team MVP
Chelsea Oglevie: Capital One/CoSIDA Academic All-America 3rd Team; D2ADA Academic Achievement Award; Capital One/CoSIDA Academic All-District Team; SSC Sportsmanship Award; SSC Commissioner's Honor Roll; Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Softball
Leah Pemberton: SSC Sportsmanship Award
Meghan Reall: SSC Commissioner's Honor Roll
Kylee Stearns: D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Team: Polk County All-Sports Awards: Special Recognition of Sportsmanship Award

MEN'S SWIMMING
Zach Edwards: CSCAA All-America Team; All-American (200 Medley Relay); D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Raul Garrastazu:
CSCAA All-America Team; All-American (200 Butterfly); All-America Honorable Mention (1000 and 1650 Freestyle); All-SSC 1st Team; SSC Commissioner's Honor Roll
Diego Gimenez:
CSCAA All-America Honorable Mention Team; CSCAA Scholar All-American; SSC Commissioner's Honor Roll
Allan Gutierrez:
CSCAA All-America Team; All-American (400 and 800 Freestyle Relay); All-American Honorable Mention (50 and 100 Freestyle; 100 and 200 Butterfly; 200 Freestyle Relay)
Edison Lima:
CSCAA All-America Team; All-American (100 Butterfly; 200 and 400 Medley Relay); All-American Honorable Mention (200 Freestyle Relay); CSCAA Scholar All-American; All-SSC 2nd Team; SSC Commissioner's Honor Roll
Franco Lupoli:
CSCAA All-America Team; All-American (800 Freestyle Relay); All-American Honorable Mention (500 and 1000 Freestyle); All-SSC 2nd Team
Jesus Marin:
CSCAA All-America Team; All-American (400 and 800 Freestyle Relay); All-American Honorable Mention (200 Freestyle); SSC Commissioner's Honor Roll
Thomas Nguyen:
CSCAA All-America Team; All-American (100 and 200 Back; 200 and 400 Medley Relay); All-SSC 2nd Team
Luis Rojas
: CSCAA All-America Team; All-American (200 Freestyle; 100 and 200 Back; 400 and 800 Freestyle Relay); All-American Honorable Mention (200 Individual Medley; 200 Freestyle Relay); All-SSC 1st Team; SSC Swimmer of the Week (10/14/13; 01/13/14)
Spencer Rowe: CSCAA All-America Team; All-American (100 Breaststroke; 400 Medley Relay); All-American Honorable Mention (200 Breaststroke; 200 Individual Medley); All-SSC 1st Team
Robbie Swan: CSCAA All-America Team; All-American (50 and 100 Freestyle; 200 and 400 Medley Relay; 400 Freestyle Relay); All-American Honorable Mention (200 Freestyle Relay); Capital One/CoSIDA Academic All-America 1st Team; CSCAA Scholar All-American; D2ADA Academic Achievement Award; NCAA Division II Conference Commissioners Association Regional Male Scholar-Athlete of the Year; SSC Co-Swimmer of the Year; SSC Male Scholar-Athlete of the Year; Capital One/CoSIDA Academic All-District At-Large 1st Team; All-SSC 2nd Team; SSC Swimmer of the Week (01/21/14); SSC Commissioner's Honor Roll; Pat McFadden Award Winner as FSC Male Scholar-Athlete of the Year; Team MVP
Juan Tolosa: CSCAA All-America Team; All-American (200, 1000, and 1650 Freestyle); CSCAA Scholar All-American; D2ADA Academic Achievement Award; All-SSC 1st Team; SSC Commissioner's Honor Roll
Diego Ulloa: D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll; Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Men's Swimming
Alex Wathen: D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Team: CSCAA Scholar All-America Team
Duncan Sherrard: SSC Coach of the Year

WOMEN'S SWIMMING
Alex Ballard: CSCAA All-America Honorable Mention Team; All-American Honorable Mention (200 and 400 Medley Relay; 400 Freestyle Relay)
Abby Boone:
D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Heather Burns: CSCAA All-America Team; All-American (800 Freestyle Relay); CSCAA Scholar All-American; D2ADA Academic Achievement Award; All-SSC 2nd Team; SSC Swimmer of the Week (10/28/13); SSC Commissioner's Honor Roll; Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Women's Soccer
Morgan Burns:
D2ADA Academic Achievement Award; All-SSC 2nd Team; SSC Commissioner's Honor Roll
Catie Carden:
D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Laura Carpenter:
SSC Commissioner's Honor Roll
Alli Crenshaw
: CSCAA All-America Team; National Champion (1000 Freestyle); All-American (200, 500, and 1000 Freestyle; 200 and 800 Freestyle Relay); All-American Honorable Mention (1650 Freestyle); D2ADA Academic Achievement Award; SSC Swimmer of the Meet; SSC Swimmer of the Year; All-SSC 1st Team; SSC Swimmer of the Week (10/21/13); Hal Smeltzly Award Winner as FSC Male Athlete of the Year; Team MVP
Elizabeth Fris:
All-SSC 2nd Team; SSC Commissioner's Honor Roll
Kourtney Gavin: SSC Commissioner's Honor Roll
Kelsey Gouge: CSCAA All-America Team; All-American (100 Freestyle; 200 Freestyle Relay); All-American Honorable Mention (50 Freestyle; 200 and 400 Medley Relay; 400 Freestyle Relay); CSCAA Scholar All-American; D2ADA Academic Achievement Award; All-SSC 1st Team; SSC Swimmer of the Week (10/14/13); SSC Commissioner's Honor Roll
Leah Haney: SSC Commissioner's Honor Roll
Cassandra Ley:
CSCAA All-America Team; All-American (200 and 800 Freestyle Relay); All-American Honorable Mention (200 and 400 Medley Relay; 400 Freestyle Relay); CSCAA Scholar All-American; All-SSC 2nd Team; SSC Commissioner's Honor Roll
Riley McClendon: SSC Commissioner's Honor Roll
Carlee McDonald: D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Lauren Reynolds
: CSCAA All-America Team; All-American (100 and 200 Back; 200 and 800 Freestyle Relay); All-American Honorable Mention (200 and 400 Medley Relay; 400 Freestyle Relay); All-SSC 1st Team; SSC Swimmer of the Week (01/13/14)
Lily Rose: SSC Commissioner's Honor Roll
Virginia Summer: SSC Commissioner's Honor Roll
Team: CSCAA Scholar All-America Team

MEN'S TENNIS
Vladimir Barabash: D2ADA Academic Achievement Award; ITA Scholar-Athlete; SSC Commissioner's Honor Roll; Team MVP
Austin Comings: SSC Commissioner's Honor Roll
Tony D'Angelo: SSC Commissioner's Honor Roll
Charles Garneau: SSC Commissioner's Honor Roll
Nathan Leavitt: D2ADA Academic Achievement Award; ITA Scholar-Athlete; SSC Commissioner's Honor Roll
Emanuel Lueber: D2ADA Academic Achievement Award; ITA Scholar-Athlete; SSC Commissioner's Honor Roll
Carl Lundberg:
D2ADA Academic Achievement Award; ITA Scholar-Athlete; SSC Commissioner's Honor Roll; Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Men's Tennis
Benoit Paradis:
D2ADA Academic Achievement Award; ITA Scholar-Athlete; SSC Player of the Week (3/24/14); SSC Commissioner's Honor Roll

WOMEN'S TENNIS
Crystal Copeland: D2ADA Academic Achievement Award; ITA Scholar-Athlete; SSC Commissioner's Honor Roll
Jill Doerfler: ITA Scholar-Athlete; SSC Commissioner's Honor Roll
Joalis Dominguez: D2ADA Academic Achievement Award; ITA Scholar-Athlete; SSC Commissioner's Honor Roll
Sabine Goge:
2014 NCAA Woman of the Year Nominee; Capital One/CoSIDA Academic All-America 1st Team; D2ADA Academic Achievement Award; ITA Scholar-Athlete; Capital One/CoSIDA Academic All-District At-Large 1st Team; All-SSC 1st Team Doubles (with Madga Riutort); All-SSC 2nd Team Singles; SSC Commissioner's Honor Roll; Pat McFadden Award Winner as FSC Female Scholar-Athlete of the Year; Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Women's Tennis; Team MVP
Pamela Paradis: ITA Scholar-Athlete; SSC Commissioner's Honor Roll
Magda Riutort:
D2ADA Academic Achievement Award; ITA Scholar-Athlete; All-SSC 1st Team Doubles (with Sabine Goge); SSC Commissioner's Honor Roll
Olivia Spagnuolo: D2ADA Academic Achievement Award; ITA Scholar-Athlete; SSC Commissioner's Honor Roll; Team Most Improved Player
Victoria Spagnuolo: D2ADA Academic Achievement Award; ITA Scholar-Athlete; SSC Commissioner's Honor Roll
Laura Wichmann: D2ADA Academic Achievement Award; ITA Scholar-Athlete; SSC Commissioner's Honor Roll

MEN'S TRACK
Bobby Ormsby: Team MVP
Chris Yanichko:
Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Men's Cross Country/Track

WOMEN'S TRACK
Ashley Montano: Team MVP
Ashley Murray:
Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Women's Cross Country/Track

VOLLEYBALL
Kayshia Brady: D2ADA Academic Achievement Award; NCAA South Region All-Tournament Team; SSC Commissioner's Honor Roll
Catherine Brusie:
D2ADA Academic Achievement Award; NCAA South Region All-Tournament Team; All-SSC 1st Team; SSC Defensive Player of the Week (10/14/13); SSC Commissioner's Honor Roll; Team MVP
Melissa Cardenas: SSC Commissioner's Honor Roll
Jasmine Childress: D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Dominique Hale:
SSC Defensive Player of the Week (9/23/13); SSC Commissioner's Honor Roll
Brindl Langley:
SSC Freshman of the Year; SSC Commissioner's Honor Roll
Kendall Marotti: AVCA All-South Region Honorable Mention Team; Daktronics All-South Region 2nd Team; All-SSC 2nd Team; SSC Offensive Player of the Week (9/23/13); FSC/Terrace Hotel Classic All-Tournament Team
Rachel Mostert: SSC Commissioner's Honor Roll
Ali Skayhan: D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Kate Stromberg: D2ADA Academic Achievement Award; FSC/Terrace Hotel Classic All-Tournament Team; SSC Commissioner's Honor Roll
Jessica Sullivan: SSC Commissioner's Honor Roll
Lauren Tekavec: D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll; Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Volleyball
Team: AVCA Team Academic Award

WATER SKIING
K.C. Wilson: NCWSA National Champion (Men's Slalom); USA Water Ski Male Athlete of the Month (October); Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Men's Water Skiing
Lauren Harris: Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Women's Water Skiing
Ellie Rae Horton:
NCWSA National Champion (Women's Tricks); USA Water Ski Female Athlete of the Month (October); Team MVP

CHEERLEADING
Rachel Viglione: Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Cheerleading