2012-13 Athletic Honors

PDF version of the 2012-13 Season Wrap-Up Book

BASEBALL

Michael Anthony: D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Austin Barnett: D2ADA Academic Achievement Award; Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Baseball
Paul Bretton: SSC Commissioner's Honor Roll
Clay Chapman: SSC Pitcher of the Week (5/13/13)
Keith Curcio: ABCA/Rawlings All-South Region 1st Team; Capital One/CoSIDA NCAA Division II Academic All-District Team; All-SSC 1st Team (UT); Team MVP
Mike Czenszak: SSC Commissioner's Honor Roll
Kyle Gibbs: NCBWA Preseason All-South Region 2nd Team
Cameron Grimsley: SSC Commissioner's Honor Roll
Austin Jackson: SSC Commissioner's Honor Roll
Brian Johnson: NCBWA Pitcher of the Week (3/13/13); SSC Commissioner's Honor Roll; SSC Pitcher of the Week (3/11/13. 3/18/13)
Nick Krolczyk: D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
T.J. Kuban: NCBWA Preseason All-South Region 2nd Team; SSC Commissioner's Honor Roll
Chris Kyser: SSC Commissioner's Honor Roll
Christian Magno: SSC Commissioner's Honor Roll
Joey Miller: D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Ben Richardson: SSC Commissioner's Honor Roll
Conor Szczerba: Rawlings/ABCA NCAA Division II National Gold Glove Team; Rawlings/ABCA NCAA Division II South Region Gold Glove Team; NCBWA South Region Hitter of the Week (2/20/13); SSC Player of the Week (2/18/13)
Andrew Willinger: SSC Commissioner's Honor Roll

MEN'S BASKETBALL
Brett Bailey: D2ADA Academic Achievement Award; Capital One/CoSIDA NCAA Division II Academic All-District Team; SSC Commissioner's Honor Roll; SSC Player of the Week (2/04/13); Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Men's Basketball; Team "Play Hard" Winner
Kevin Capers: NCAA South Region All-Tournament Team; SSC All-Tournament Team
Seth Evans: NCAA South Region Tournament Most Outstanding Player; Daktronics All-South Region 1st Team; Capital One/CoSIDA NCAA Division II Academic All-District Team; SSC Tournament MVP; All-SSC 1st Team; SSC Player of the Week (2/11/13); Preseason Division II Bulletin All-America; Team MVP
Jay Hubble: D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Dominic Lane: All-SSC 2nd Team; SSC Commissioner's Honor Roll; SSC Player of the Week (1/28/13)
Brant Leitnaker: SSC Commissioner's Honor Roll
Alex McClanahan: SSC Commissioner's Honor Roll
Cameron Vines: SSC All-Tournament Team
Linc Darner: SSC Coach of the Year
Team: Polk County All-Sports Awards: Male Collegiate Team of the Year

WOMEN'S BASKETBALL
Tracy Fosterling: SSC Commissioner's Honor Roll
Alexis Hochstetler: D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll; Team Lady Moc Pride Award
Morgan Lamberg: D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll; Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Women's Basketball
Taylor Maldonado: D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Kirstin McIntyre: SSC Commissioner's Honor Roll; UDC Firebird Classic All-Tournament Team; Team MVP
Ali Sanders: SSC Commissioner's Honor Roll
Shelby Wheeler: SSC Commissioner's Honor Roll

 

MEN'S CROSS COUNTRY
Andrew Coull: SSC Commissioner's Honor Roll
Drew Galloway: SSC Commissioner's Honor Roll
Tony Martino: SSC Commissioner's Honor Roll
Jose Perez: USTFCCA All-Region; SSC All Championship Team
Logan Selzer: SSC Commissioner's Honor Roll
John Stratton: SSC Commissioner's Honor Roll
David Tomchinsky: D2ADA Academic Achievement Award; Capital One/CoSIDA Academic All-District Men's Track and Cross Country Team; USTFCCA All-Region; SSC All Championship Team; All-SSC; SSC Commissioner's Honor Roll
Chris Trebilcock: SSC All Championship Team
Chris Yanichko: Capital One/CoSIDA Academic All-America Men's Track and Cross Country 3rd Team; D2ADA Academic Achievement Award; Capital One/CoSIDA Academic All-District Men's Track and Cross Country Team; USTFCCA All-Region; SSC All Championship Team; All-SSC; SSC Commissioner's Honor Roll; Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Men's Cross Country; Team MVP

WOMEN'S CROSS COUNTRY
Ashley Dudman: SSC Commissioner's Honor Roll
Carlie Gray: SSC Commissioner's Honor Roll
Emily LaBarbera: SSC Commissioner's Honor Roll; Team MVP
Rebecca Levy: SSC Commissioner's Honor Roll
MacKenzie Rideout: D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Alyssa Shuey: D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll; Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Women's Cross Country
Alec Slamal: D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll


MEN'S GOLF
Shane Convery: Cleveland Golf/Srixon All-America Scholar; D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll; Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Men's Golf
Peter Creighton: Cleveland Golf/Srixon All-America Scholar; D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Tim Crouch: NCAA Division II National Champion; GCAA All-America 1st Team; Cleveland Golf/Srixon All-America Scholar; Ping All-South Region Team; SSC Male Athlete of the Year; All-SSC 1st Team; SSC Commissioner's Honor Roll; SSC Golfer of the Week (2/18/13, 3/18/13); Polk County All-Sports Awards: Male Collegiate Athlete of the Year; Hal Smeltzly Award recipient as FSC's Male Athlete of the Year; Team MVP
Case Gard: GCAA All-America 1st Team; Cleveland Golf/Srixon All-America Scholar; Ping All-South Region Team; All-SSC 2nd Team; SSC Commissioner's Honor Roll
Austin Schultz: Ping All-South Region Team

 
 

WOMEN'S GOLF
Katharine Creighton: SSC Commissioner's Honor Roll
Hannah Duffie: SSC Commissioner's Honor Roll
Amy Hodgkinson: WGCA All-American Scholar; D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll; Team Co-Most Improved Player
Callie Hodgkinson: SSC Commissioner's Honor Roll
Megan Kiley: WGCA All-America 1st Team; Capital One/CoSIDA Academic All-America Women's At Large 2nd Team; WGCA All-American Scholar; D2ADA Academic Achievement Award; Capital One/CoSIDA Academic All-District At-Large Team; All-SSC 2nd Team; SSC Commissioner's Honor Roll; SSC Golfer of the Week (3/25/13); Pat McFadden Award as FSC Female Scholar-Athlete of the Year; Team MVP
Shannon McKew: SSC Commissioner's Honor Roll
Jackie Rajek: WGCA All-American Scholar; D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Emily Rymer: SSC Commissioner's Honor Roll
Emily Tofaute: SSC Commissioner's Honor Roll
Barbora Vejlupkova: WGCA All-America 2nd Team; WGCA All-American Scholar; D2ADA Academic Achievement Award; All-SSC 2nd Team; SSC All-Tournament Team; SSC Commissioner's Honor Roll; Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Women's Golf; Team Co-Most Improved Player
Robbie Davis: SSC Coach of the Year
Team: Polk County All-Sports Awards: Female Collegiate Team of the Year

 

 

MEN'S LACROSSE
David Beaumont: All-DSC Honorable Mention (Defense); SSC Commissioner's Honor Roll
Del Donnelly: SSC Commissioner's Honor Roll
Bobby Downes: SSC Commissioner's Honor Roll
Brad Fretti: SSC Commissioner's Honor Roll
Hayden Fuss: SSC Commissioner's Honor Roll
Terrence Kennedy: SSC Commissioner's Honor Roll
Dan Krispinsky: All-DSC 1st Team (Specialist); DSC Defensive Player of the Week (4/08/13); SSC Commissioner's Honor Roll; Team MVP
Jay Kuhn: SSC Commissioner's Honor Roll
DJ Lubs: USILA All-America Honorable Mention; All-DSC 1st Team (Defense); Preseason All-DSC team; Team Defensive MVP
Kyle McLaughlin: SSC Commissioner's Honor Roll
Logan Muether: DSC Freshman of the Week (4/08/13); SSC Commissioner's Honor Roll; Team Rookie of the Year
Chris Murphy: All-DSC Honorable Mention (Midfield)
Brendan Mykle-Winkler: D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Kevin Naslonski: All-DSC 2nd Team (Midfield); SSC Commissioner's Honor Roll; Team "Iron Moc" Award
Sam Penizotto: All-DSC Honorable Mention (Midfield); SSC Commissioner's Honor Roll
Jeff Shields: SSC Commissioner's Honor Roll
Dale Sorensen: All-DSC 2nd Team (Attack); SSC Commissioner's Honor Roll; Team Offensive MVP
Clinton Sorrel: D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll; Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Men's Lacrosse
Shane Tompkins: All-DSC Honorable (Midfield)


WOMEN'S LACROSSE
Megan Asper:
All-Independent 2nd Team; IWLCA All-South 2nd Team
Marisa Braden: SSC Commissioner's Honor Roll
Caitlin Chase: All-Independent 1st Team; IWLCA All-South 2nd Team; SSC Commissioner's Honor Roll
Brianna Collachi: SSC Commissioner's Honor Roll
Cassie Crain: IWLCA All-Academic Honor Roll; SSC Commissioner's Honor Roll
Maureen Cromer: SSC Commissioner's Honor Roll
Grace Donovan: SSC Commissioner's Honor Roll
Katie Ferree: SSC Commissioner's Honor Roll
Melissa Halstead: All-Independent 1st Team; SSC Commissioner's Honor Roll
Katie Hammerer: IWLCA Division II C. Markland Kelly Award as Goalie of the Year; UWLCA All-America 1st Team; Synapse Sports All-America 2nd Team; All-Independent 1st Team; D2ADA Academic Achievement Award; IWLCA All-Academic Honor Roll; IWLCA All-South 1st Team; Capital One/CoSIDA Academic All-District At-Large Team; Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Women's Lacrosse; SSC Commissioner's Honor Roll; Team MVP
Lindsay Holdway: D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Lorianne Hoover: Independent Co-Player of the Year; All-Independent 1st Team; IWLCA All-South 2nd Team; SSC Commissioner's Honor Roll
Danielle LaDuca: All-Independent 1st Team; IWLCA/DeBeer North/South All-Star Game
Marissa Masello: All-Independent 1st Team; IWLCA All-South 2nd Team;
SSC Commissioner's Honor Roll
Mara Mason: IWLCA/DeBeer North/South All-Star Game
Madison Oliver: SSC Commissioner's Honor Roll
Taylor Perry: SSC Commissioner's Honor Roll
Ashley Robertson: SSC Commissioner's Honor Roll
Kara Reber: Kristina Quigley Award recipient as Independent Coach of the Year
Team: IWLCA Academic Squad


MEN'S SOCCER
Patrick Abrahamsson:
D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Peter Allansson: D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
David Blanco: SSC Commissioner's Honor Roll
Clay Clingerman: D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Andres Guzman: SSC Commissioner's Honor Roll
Andreas Hagstrom: SSC Commissioner's Honor Roll
Adam Hansjons: SSC Commissioner's Honor Roll
Ashley Holmes: All-SSC 2nd Team; SSC Commissioner's Honor Roll: Team MVP
Jovaughn Howard: SSC Commissioner's Honor Roll
Luke Jenner: D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll; Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Men's Soccer
Phillip Lassiter: SSC Commissioner's Honor Roll
Aleksander Ratkovic: SSC Commissioner's Honor Roll
Austin Ruiz: SSC Commissioner's Honor Roll
Brent Theriault: SSC Commissioner's Honor Roll
Team: NSCAA Team Academic Award


WOMEN'S SOCCER
Alyssa Abrahamsen:
NSCAA All-South Region 1st Team; Daktronics NCAA Division II All-South Region 2nd; NSCAA First-Team All-South Region; All-SSC 1st Team; SSC Commissioner's Honor Roll
Lindsey Arsenault: SSC Commissioner's Honor Roll
Auburn Cherry: SSC Commissioner's Honor Roll
Taylor Cox: SSC Commissioner's Honor Roll
Caroline Evers: All-SSC 2nd Team; SSC Commissioner's Honor Roll
Christine Knudtsrup: SSC Commissioner's Honor Roll
Caitlyn Lopez: D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Marissa Maries: SSC Commissioner's Honor Roll
Jackie Metz: D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll; Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Women's Soccer
Sydney Montgomery: SSC Commissioner's Honor Roll
Kara Moore: All-SSC 2nd Team; SSC Offensive Player-of-the-Week (10/15/12); SSC Commissioner's Honor Roll
Erin Moseley: SSC All-Tournament Team; SSC Defensive Player of the Week (9/17/12)
Erin Phillips: SSC Commissioner's Honor Roll
Morgan Sammons: D2ADA Academic Achievement Award; Capital One Academic All-District Team; NSCAA College Division Scholar All-Region Team; All-SSC 2nd Team; SSC Defensive Player-of-the-Week (10/15/12); SSC Commissioner's Honor Roll: Team MVP
Kayla Wilhide: D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Brooke Williams: SSC Commissioner's Honor Roll
Emmalisa Zapfe: SSC Commissioner's Honor Roll
Team: NSCAA Team Academic Award


SOFTBALL
Cassie Haynes: D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll; Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Softball
Lindsay LaChance: SSC Commissioner's Honor Roll
Allasyn Lieneck: D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Chelsea Oglevie: D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll; SSC Pitcher of the Week (4/15/13); Team MVP


MEN'S SWIMMING
Zach Edwards:
All-American (200 Freestyle Relay, 400 Freestyle Relay); CSCAA Scholar All-American 1st team; D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Miguel Ferreira: National Champion (200 Medley Relay); All-American (50 Freestyle; 100 Breaststroke, 200 Breaststroke, 200 Freestyle Relay, 200 Medley Relay, 400 Medley Relay); All-SSC 1st Team; SSC Swimmer of the Week (11/5/12; 1/28/13)
Raul Garrastazu: All-American (800 Freestyle Relay); Honorable Mention All-American (200 Butterfly, 1650 Freestyle); SSC Swimmer of the Week (1/07/13)
Allan Gutierrez: National Champion (200 Medley Relay); All-American (200 Medley Relay, 400 Medley Relay, 800 Freestyle Relay); Honorable Mention All-American (100 Freestyle); CSCAA Scholar All-American 1st team; D2ADA Academic Achievement Award; All-SSC 2nd Team; SSC Commissioner's Honor Roll
Jeb Halfacre: National Champion (200 Medley Relay); All-American (100 Backstroke, 200 Backstroke, 200 Individual Medley, 200 Freestyle, 200 Medley Relay, 400 Freesyyle Relay, 800 Freestyle Relay); SSC Co-Swimmer of the Year; All-SSC 1st Team; Team MVP
Bruce Janzen: Honorable Mention All-American (200 Butterfly); CSCAA Scholar All-American 1st team; D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Dylan Lake: CSCAA Scholar All-American Honorable Mention; D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Edson Lima: CSCAA Scholar All-American Honorable Mention; SSC Commissioner's Honor Roll
Alex McIntyre: CSCAA Scholar All-American Honorable Mention; D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Brian Moran: D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Thomas Nguyen: All-American (200 Backstroke)
Alex Peterson: All-American (200 Freestyle Relay)
Luis Rojas: All-American (200 Individual Medley, 200 Freestyle, 200 Backstroke, 400 Medley Relay, 400 Freestyle Relay, 800 Freestyle Relay); Honorable Mention All-American (100 Backstroke); All-SSC 1st Team
Robbie Swan: National Champion (200 Medley Relay); All-American (100 Freestyle, 200 Medley Relay, 200 Freestyle Relay, 400 Medley Relay, 400 Freestyle Relay); Capital One/CoSIDA Academic All-America Men's At-Large 1st Team; CSCAA Scholar All-American 1st team; D2ADA Academic Achievement Award; Capital One/CoSIDA Academic All-District At-Large Team; All-SSC 2nd Team; NCAA Elite 89 Award for Men’s Swimming; SSC Commissioner's Honor Roll; Pat McFadden Award as FSC Male Scholar-Athlete of the Year; Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Men's Swimming
Juan Tolosa: All-American (500 Freestyle, 1000 Freesyle, 1650 Freestyle); CSCAA Scholar All-American 1st team; All-SSC 1st Team; SSC Commissioner's Honor Roll; SSC Swimmer of the Week (1/21/13)
Diego Ulloa: SSC Commissioner's Honor Roll
Alec Wathen: SSC Commissioner's Honor Roll
Duncan Sherrard: SSC Coach of the Year
Team: Scholar All-American Team


WOMEN'S SWIMMING
Abby Boone: SSC Commissioner's Honor Roll
Heather Burns: All-American (800 Freestyle Relay); CSCAA Scholar All-American 1st team; SSC Commissioner's Honor Roll; SSC Swimmer of the Week (1/07/13)
Morgan Burns: CSCAA Scholar All-American Honorable Mention; SSC Commissioner's Honor Roll
Catie Carden: All-American (400 Medley Relay); Honorable Mention All-American (200 Medley Relay); CSCAA Scholar All-American 1st team; D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Alli Crenshaw: National Champion (1000 Freestyle and 1650 Freestyle); All-American (200 Freestyle; 500 Freestyle; 1000 Freestyle, 1650 Freestyle, 800 Freestyle Relay); Honorable Mention All-American (400 Freestyle Relay); CSCAA Scholar All-American 1st team; SSC Swimmer of the Year; SSC Co-Freshman of the Year; All-SSC 1st Team; Polk County All-Sports Awards: Female Collegiate Co-Athlete of the Year; SSC Commissioner's Honor Roll; Hal Smeltzly Award recipient as FSC's Female Athlete of the Year; Team MVP
Stephanie Doran: All-American (400 Medley Relay, 800 Freestyle Relay); Honorable Mention All-American (200 Freestyle Relay, 400 Freestyle Relay); All-SSC 1st Team
Kelsey Gouge: All-American (50 Freestyle, 100 Breaststroke, 400 Medley Relay); Honorable Mention All-American (100 Freestyle, 200 Freestyle Relay, 400 Freestyle Relay); CSCAA Scholar All-American; Counsilman Hunsaker Swimmer-of-the-Week award for Division II (1/21/13); All-SSC 1st Team; SSC Commissioner's Honor Roll; SSC Swimmer of the Week (11/5/12, 1/14/13, 1/21/13)
Carlee McDonald: CSCAA Scholar All-American Honorable Mention; D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll; Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Women's Swimming
Anna McIntyre: Honorable Mention All-American (200 Medley Relay, 200 Freestyle Relay); CSCAA Scholar All-American 1st team; D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Lauren Reynolds: All-American (200 Backstroke, 400 Medley Relay, 800 Medley Relay); Honorable Mention All-American (100 Backstroke, 200 Medley Relay, 200 Freestyle Relay, 400 Freestyle Relay); All-SSC 1st Team
Virginia Summer: All-SSC 2nd Team
Missy Witt: SSC Commissioner's Honor Roll
Team: Scholar All-American Team


MEN'S TENNIS
Vladimir Barabash:
ITA Scholar-Athlete; D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Austin Comings: SSC Commissioner's Honor Roll
Tony D'Angelo: SSC Commissioner's Honor Roll
Charles Garneau: ITA Scholar-Athlete; D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Jorge Gutierrez: ITA Scholar-Athlete; D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Tejas Krishnan: ITA Scholar-Athlete; SSC Commissioner's Honor Roll
Nathan Leavitt: ITA Scholar-Athlete; D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll; Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Men's Tennis
Emanuel Lueber: ITA Scholar-Athlete; D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Carl Lundberg: ITA Scholar-Athlete; D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Luke Palmiotto: SSC Commissioner's Honor Roll
Robbie Palmiotto: ITA Scholar-Athlete; D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll; Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Men's Tennis
Benoit Paradis: ITA Scholar-Athlete; Capital One/CoSIDA Academic All-District At-Large Team; All-SSC 1st Team Singles; SSC Commissioner's Honor Roll; Team MVP
Team: ITA All-Academic Team


WOMEN'S TENNIS
Crystal Copeland:
ITA Scholar-Athlete; D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Jill Doefler: ITA Scholar-Athlete; SSC Commissioner's Honor Roll
Joalis Dominguez: ITA Scholar-Athlete; D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Sabine Goge: Capital One/CoSIDA Academic All-America Women's At-Large 2nd Team; ITA Scholar-Athlete;D2ADA Academic Achievement Award; Capital One/CoSIDA Academic All-District At-Large Team; All-SSC 1st Team (Singles); All-SSC 1st Team Doubles (w/Magda Riutort); SSC Commissioner's Honor Roll; Team Co-MVP
Christie Nunnemann: ITA Scholar-Athlete; D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Pamela Paradis: ITA Scholar-Athlete
Magda Riutort: ITA All-American (Singles); ITA National Player to Watch; ITA Scholar-Athlete; D2ADA Academic Achievement Award; ITA South Region Player to Watch; All-SSC 1st Team (Singles); All-SSC 1st Team Doubles (w/Sabine Goge); SSC Player of the Week (3/18/13, 4/08/13); SSC Commissioner's Honor Roll; Team Co-MVP
Olivia Spagnuolo: ITA Scholar-Athlete; D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Victoria Spagnuolo: ITA Scholar-Athlete; D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Laura Wichmann: ITA Scholar-Athlete; D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll; Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Women's Tennis
Team: ITA All-Academic Team


MEN'S TRACK
David Tomchinsky: D2ADA Academic Achievement Award; Capital One/CoSIDA Academic All-District Men's Track and Cross Country Team; Team MVP
Chris Yanichko: Capital One/CoSIDA Academic All-America Men's Track and Cross Country 3rd Team; D2ADA Academic Achievement Award; Capital One/CoSIDA Academic All-District Men's Track and Cross Country Team; Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Men's Track


WOMEN'S TRACK
Alyssa Shuey: D2ADA Academic Achievement Award; Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Women's Track
Alec Slamal: D2ADA Academic Achievement Award; Team MVP

 

 

VOLLEYBALL
Kayshia Brady: NCAA South Regional All-Tournament Team; SSC Newcomer of the Year; SSC Freshman of the Year: SSC Commissioner's Honor Roll
Jasmine Childress: D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Arielle Fernandez: SSC Defensive Player of the Week (9/17/12)
Gabby Fernandez: AVCA All-America Honorable Mention; AVCA All-South 1st Team; SSC Offensive Player of the Week (10/08/12); Western Oregon Volleyball Classic All-Tournament
Morgan Kosterlitz: D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Anne Pietkiewicz: AVCA All-South Honorable Mention; All-SSC 2nd Team; SSC Offensive Player of the Week (9/17/12); Courtyard by Marriott/Lynn Invitational All-Tournament Team
Hailey Prescher: SSC Commissioner's Honor Roll
Ali Skayhan: AVCA All-America 2nd Team; D2ADA Academic Achievement Award; NCAA South Regional All-Tournament Team; AVCA All-South 1st Team; Daktronics All-South 1st Team; All-SSC 1st Team; Courtyard by Marriott/Lynn Invitational All-Tournament Team; SSC Commissioner's Honor Roll; Team MVP
Kate Stromberg: D2ADA Academic Achievement Award; All-SSC 2nd Team; Courtyard by Marriott/Lynn Invitational All-Tournament Team; SSC Commissioner's Honor Roll
Lauren Tekavec: D2ADA Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll; Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Volleyball
Bridgette Ward: SSC Commissioner's Honor Roll
Team: AVCA Team Academic Award

 

CHEERLEADING
Rachel Viglione: Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Cheerleading


WATER SKI
Manon Costard: NCWSA National Champion (Women's Overall)
Lauren Morgan: NCWSA National Champion (Women's Jump)
K.C. Wilson: NCWSA National Champion (Men's Slalom)
Kyle Zimmerman: Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Water Ski