2009-10 Athletic Honors

BASEBALL
Michael Anthony: SSC Commissioner's Honor Roll
Stephan Batman: SSC Commissioner's Honor Roll
Tom Collins: SSC Commissioner's Honor Roll
Mike Czenszak: SSC Commissioner's Honor Roll
Trae Gore: NCAA South Regional All-Tournament Team; All-SSC 2nd Team; Team MVP
Andrew Grutka: All-SSC Honorable Mention
Jake Guengerich: SSC Commissioner's Honor Roll
Colin Kaline: NCAA Division II Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Wade Kirkland: CoSIDA/ESPN The Magazine Academic All-District 2nd-Team; SSC Commissioner's Honor Roll; SSC Player of the Week (2/22/10); drafted in 11th round by the Athletics
Colin Kish: SSC Commissioner's Honor Roll
Zach Maggard: SSC Commissioner's Honor Roll
Adam Miller: NCAA Division II Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll; FSC Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Baseball
Tucker Pryor: NCAA Division II Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll; SSC Pitcher of the Week (2/22/10)
Jared Reynolds: NCAA Division II Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Max Russell: NCBWA All-America Honorable Mention; ABCA All-South Region 1st Team; NCAA South Regional All-Tournament Team; All-SSC 1st Team; SSC Pitcher of the Week (3/8/10; 4/19/10; 5/03/10); drafted in 4th round by the Angels
Gus Schlosser: SSC Commissioner's Honor Roll
Eddie Sipple: All-SSC Honorable Mention
A.J. Szatkowski: SSC Commissioner's Honor Roll
Daniel Tillman: ABCA All-South Region 2nd Team; All-SSC 2nd Team; SSC Commissioner's Honor Roll; drafted in 2nd round by the Angels
Brandon Weber: NCAA Division II Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Ryan Wolfe: SSC Commissioner's Honor Roll


MEN'S BASKETBALL
Brett Bailey: SSC Commissioner's Honor Roll
Michael Burton: SSC Commissioner's Honor Roll
Damon Ellison: SSC All-Freshman Team
Chris Enrico: FSC Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Men's Basketball
Jay Hubble: SSC Commissioner's Honor Roll
Brandon Jenkins: All-SSC Honorable Mention; Holiday Inn South/The Ledger All-Tournament Team
Terry Jenkins: SSC Commissioner's Honor Roll
Rion Rayfield: NABC All-South District 2nd Team; Daktronics All-Region 2nd Team; All-SSC 1st Team; SSC Commissioner's Honor Roll; SSC Player of the Week (12/21/09; 1/4/10); Holiday Inn South/The Ledger Tournament MVP
John Thompson: Division II Bulletin All-America 3rd Team; Selected for NABC Division II All-Star Game; NABC All-South District 1st Team; Daktronics All-Region 1st Team; SSC Player of the Year; All-SSC 1st Team; SSC All-Tournament Team; SSC Player of the Week (12/7/09; 2/22/10; 3/01/10); Holiday Inn South/The Ledger All-Tournament Team; Sporting News Preseason All-America Honorable Mention; Team MVP
Cameron Wooten: SSC Commissioner's Honor Roll
Linc Darner: SSC Coach of the Year


WOMEN'S BASKETBALL
Deneen Bell: SSC Commissioner's Honor Roll
Brittany Benson: SSC Commissioner's Honor Roll
Nicole DiRaimo: SSC Commissioner's Honor Roll
Megan Dzikas: All-SSC Honorable Mention: FSC Holiday Inn-South All-Classic Team
Michaela Hawley: All-SSC 2nd Team; Team MVP
Alexis Hochstetler: SSC Commissioner's Honor Roll
Misha Jackson: SSC Commissioner's Honor Roll
Chelsea Johnson: Daktronics All-Region 1st Team; All-SSC 1st Team; SSC Player of the Week (11/23/09); SSC Commissioner's Honor Roll; FSC Holiday Inn-South All-Classic Team
Tanja Speaker: NCAA Division II Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll; FSC Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Women's Basketball
Danielle Walsh: NCAA Division II Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll


MEN'S CROSS COUNTRY / TRACK
Charlie Fanning: NCAA Division II Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll; FSC Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Men's Cross Country/Track
Zack Kovacik: SSC All-Championship Team
Eric Larson: All-Regional Team; All-SSC; SSC Runner of the Week (10/12/09); SSC All-Championship Team
Bryce Loudermilk: SSC Commissioner's Honor Roll
Ben Martucci: All-Regional Team; SSC Runner of the Year; All-SSC; SSC Champion; SSC All-Championship Team; SSC Commissioner's Honor Roll; Team MVP
Drew Martucci: USTFCCCA Schlolar-Athlete; All-Regional Team; All-SSC; SSC All-Championship Team; SSC Commissioner's Honor Roll
Josh Meadows: SSC Commissioner's Honor Roll
Chris Miles: SSC Commissioner's Honor Roll
Jason Patchett-Gillis: NCAA Division II Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Kyle Terwilleger: SSC Commissioner's Honor Roll
Jamie Moreno: SSC XC Coach of the Year
Track Team: USTFCCA All-Academic Team


WOMEN'S CROSS COUNTRY / TRACK
Katie Barrese: SSC All-Championship Team; SSC Commissioner's Honor Roll
Kelsey Dunn: SSC Commissioner's Honor Roll
Ali Gardino: USTFCCCA Schlolar-Athlete; SSC Commissioner's Honor Roll
Carolyne Kwambai: USTFCCCA Schlolar-Athlete; All-Regional Team; All-SSC; SSC All-Championship Team; Team MVP
Emlily LaBarbera: SSC Commissioner's Honor Roll
Karys Whitehead: NCAA Division II Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll; FSC Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Women's Cross Country/Track
Track Team: USTFCCA All-Academic Team


MEN'S GOLF
Peter Creighton: NCAA Division II Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll; FSC Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Men's Golf
Jude Eustaquio: PING All-America 3rd Team; GCAA All-America Scholar; PING All-South Region Team; All-SSC 1st Team; SSC All-Tournament Team
Danny Evelyn: SSC Commissioner's Honor Roll
Patrick Gocklin: SSC Commissioner's Honor Roll
Shelton Smith: PING All-America Honorable Mention; All-SSC 2nd Team; SSC All-Tournament Team
Matt Stauch: PING All-America 1st Team; GCAA All-Nicklaus Team; GCAA All-America Scholar; PING All-South Region Team; SSC Male Athlete of the Year; SSC Golfer of the Year; All-SSC 1st Team; SSC All-Tournament Team; SSC Commissioner's Honor Roll; SSC Golfer of the Week (3/8/10; 3/22/10); Pat McFadden Award Winner as FSC Male Scholar-Athlete of the Year; Team MVP
Doug Gordin: SSC Coach of the Year
Team: PCASA Male Collegiate Team of the Year


WOMEN'S GOLF
Marianne Andersson: NGCA All-America 2nd Team; NGCA All-America Scholar Team; ESPN The Magazine/CoSIDA Academic All-America At-Large 1st Team; NCAA Division II Academic Achievement Award; NGCA All-South Region Team; ESPN The Magazine/CoSIDA Academic All-District At-Large Team; All-SSC 1st Team; SSC Commissioner's Honor Roll; FSC Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Women's Golf
M.J. Audette: NGCA All-America Honorable Mention; All-SSC 2nd Team; SSC All-Tournament Team; Team MVP; Team Most Improved Golfer Award
Silvie Dittertova: NGCA All-America 2nd Team; NGCA All-South Region Team; All-SSC 1st Team; SSC All-Tournament Team; SSC Commissioner's Honor Roll; SSC Golfer of the Week (3/29/10)
Emily Flanigan: NGCA All-America Scholar Team; NCAA Division II Academic Achievement Award; SSC Golfer of the Week (2/8/10); SSC Commissioner's Honor Roll; FSC Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Women's Golf
Amy Hodgkinson: SSC Commissioner's Honor Roll
Connie Reed: NCAA Division II Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Adrienne Twinem: SSC Commissioner's Honor Roll
Kim Ulander:
NGCA All-America Scholar Team; NCAA Division II Academic Achievement Award


MEN'S LACROSSE
Andrew Almansberger: DSC All-Tournament Team; SSC Commissioner's Honor Roll
Seabrooke Carter: All-DSC Honorable Mention Team
Cam Holding: NCAA Division II Academic Achievement Award; DSC All-Tournament Team; All-DSC 1st Team; SSC Commissioner's Honor Roll; DSC Offensive Player of the Week (4/12/10); Team MVP
Chase Juelich: All-DSC Honorable Mention Team; Inside Lacrosse's "Faceoff Yearbook 2010" Deep South's preseason all-conference team
Jordan Manger: SSC Commissioner's Honor Roll
A.J. Monteleone: SSC Commissioner's Honor Roll
Spencer Parry: SSC Commissioner's Honor Roll


MEN'S SOCCER
Sebastian Abrahamsson: NCAA Division II Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Jared Bellingar: SSC Commissioner's Honor Roll
Nolan Cancino: SSC Commissioner's Honor Roll
Paul DiPalma: SSC Commissioner's Honor Roll
David Fletcher: SSC Commissioner's Honor Roll; Team MVP
Darren Gooden: SSC Commissioner's Honor Roll
Sebastian Haupt: NCAA Division II Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Zach Hostetter: SSC Commissioner's Honor Roll
Ashley Holmes: SSC Commissioner's Honor Roll
Johan Jonsson: NCAA Division II Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll; FSC Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Men's Soccer
Givi Kokaia: NCAA Division II Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Matt Macias: SSC Commissioner's Honor Roll
Kirill Martynov: SSC Commissioner's Honor Roll
James May: SSC Commissioner's Honor Roll
Daniel Pulse: SSC Commissioner's Honor Roll
Aleksander Ratkovic: SSC Commissioner's Honor Roll
Carter Rhoad: SSC Commissioner's Honor Roll
Meger Schmaisseddine: SSC Commissioner's Honor Roll
Cody Togher: SSC Commissioner's Honor Roll
Team: NSCAA Team Academic Award


WOMEN'S SOCCER
Jackie Bachteler: NSCAA All-Region 2nd Team; SSC All-Tournament Team; All-SSC 2nd Team; Team MVP
Holly Bennett: NCAA Division II Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Kerri-Ann Brown: SSC All-Tournament Team
Therese Dahlskold: NCAA Division II Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Emily Griffith: SSC All-Tournament Team; SSC Commissioner's Honor Roll
Ashlie Haas: CoSIDA/ESPN The Magazine Academic All-Region 3rd-Team; SSC Commissioner's Honor Roll; Team Best Defensive Player Award
Princess Haley: NSCAA All-Region 2nd Team; All-SSC 2nd Team; SSC Offensive Player of the Week (9/28/09); Team Best Offensive Player Award
Renee Heacock: NCAA Division II Academic Achievement Award; NSCAA All-Region 2nd Team; CoSIDA/ESPN The Magazine Academic All-Region 3rd-Team; SSC Commissioner's Honor Roll
Kara Higdon: SSC Commissioner's Honor Roll
Alex Hoover: All-SSC 2nd Team
Hanna Jansson: NCAA Division II Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll; FSC Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Women's Soccer
Katie Naumec: NCAA Division II Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Anna Ott: SSC Commissioner's Honor Roll
Morgan Sammons: SSC Offensive Player of the Week (9/07/09); SSC Commissioner's Honor Roll
Martina Tangen Billing: SSC All-Tournament Team; SSC Commissioner's Honor Roll
Kristen Vollmer: NCAA Division II Academic Achievement Award; SSC Defensive Player of the Week (10/12/09); SSC Commissioner's Honor Roll
Kayla Wilhide: SSC Commissioner's Honor Roll


SOFTBALL
Peggy Alex: NCAA Division II Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Dani Blake: NCAA Division II Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Bethany Boomer: NCAA Division II Academic Achievement Award; All-SSC 1st Team (DP); SSC Commissioner's Honor Roll
Morgan Brown: NCAA Division II Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Mallory Butler: NCAA Division II Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Christine Clark: All-SSC 2nd Team (UT); SSC Pitcher of the Week (2/8/10); Team MVP
Erin Foley: SSC Commissioner's Honor Roll
Lindsey McClellan: NCAA Division II Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Brandy Pikus: NCAA Division II Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Lindsey Powell: NCAA Division II Academic Achievement Award; All-SSC 1st Team (At-Large); SSC Commissioner's Honor Roll
Heather Raulerson: SSC Commissioner's Honor Roll
Karlyn Scott: NCAA Division II Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll; FSC Athletic Director's Scholar-Athlete Award for


MEN'S SWIMMING
Kelly Dorian: CSCAA Scholar Honorable Mention All-American; FSC Athletic Director's Scholar-Athlete Award for men's swimming
Greg Gorman: SSC Commissioner's Honor Roll
Jeb Halfacre: Division II National Champion (200-yard backstroke); All-American (200-yard backstroke, 100-yard backstroke, 200-yard medley relay, 400-yard medley relay); Honorable Mention All-America (50-yard freestyle, 200-yard freestyle relay, 400-yard freestyle relay); BMC Swimmer of the Week (1/25/10); Team MVP
Miguel Ferrira: All-American (200-yard breaststroke, 200-yard medley relay, 400-yard medley relay); Honorable Mention All-American (200-yard freestyle relay, 400-yard freestyle relay)
Bruce Janzen: All-American (200-yard medley relay, 400-yard medley relay); Honorable Mention All-American (200-yard freestyle relay, 400-yard freestyle relay); CSCAA Scholar All-America; SSC Commissioner's Honor Roll
Dan Naherny: CSCAA Scholar Honorable Mention All-American
Dan Ostroff: SSC Commissioner's Honor Roll
Alex Peterson: All-American (200-yard medley relay, 400-yard medley relay); Honorable Mention All-American (200-yard freestyle relay, 400-yard freestyle relay)
Duncan Sherrard: BMC Co-Coach of the Year


WOMEN'S SWIMMING
Liz Broadley: CSCAA Scholar Honorable Mention All-American; BMC Swimmer of the Week (11/03/09)
Courtney Dowling: SSC Commissioner's Honor Roll
Kelsey Duncan: NCAA Division II Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Sarabeth Ford: SSC Commissioner's Honor Roll
Anna McIntyre: Honorable Mention All-American (200-yard freestyle relay); CSCAA Scholar All-American; SSC Commissioner's Honor Roll
Melissa Opgrand: NCAA Division II Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Cara Potter: Honorable Mention All-American (200-yard freestyle relay); BMC Swimmer of the Week (10/23/09); Team MVP
Melina Opgrand: FSC Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Women's Swimming
Kelly Ruf: Honorable Mention All-American (200-yard freestyle relay)
Rae-Lynn Sheffield: Honorable Mention All-American (200-yard freestyle relay)
Kaitlyn Smith: SSC Commissioner's Honor Roll
Malinda Turner: SSC Commissioner's Honor Roll
Duncan Sherrard: BMC Coach of the Year


MEN'S TENNIS
Nicolas Bigler: ITA Scholar-Athlete; NCAA Division II Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Javier Castro: Team's Player's Player Award
Ray Duyungan: ITA Scholar-Athlete; SSC Commissioner's Honor Roll
Guenther Fercher: ITA Scholar-Athlete; NCAA Division II Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Michael Knoedler: ITA All-American; ESPN The Magazine/CoSIDA Academic All-America At-Large 3rd Team; ITA Scholar-Athlete; NCAA Division II Academic Achievement Award; ITA South Region Senior Award; ESPN The Magazine/CoSIDA Academic All-District At-Large Team; All-SSC 1st Team (Singles); All-SSC 1st Team (Doubles); SSC Commissioner's Honor Roll; SSC Player of the Week (2/8/10; 4/12/10); Team MVP
Kirk Kucin: SSC Commissioner's Honor Roll
Christian Lange: ITA Scholar-Athlete; SSC Commissioner's Honor Roll
Thomas Lauper: ITA Scholar-Athlete; SSC Commissioner's Honor Roll
Robbie Palmiotto: ITA Scholar-Athlete; SSC Commissioner's Honor Roll
Roman Schirmaier: ITA Scholar-Athlete; NCAA Division II Academic Achievement Award; ESPN The Magazine/CoSIDA Academic All-District At-Large Team; All-SSC 1st Team (Singles); All-SSC 1st Team (Doubles); SSC Commissioner's Honor Roll
Ben Taylor: ITA Scholar-Athlete; NCAA Division II Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll; FSC Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Men's Tennis
William Wold: ITA Scholar-Athlete; NCAA Division II Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Team: ITA Scholar-Team


WOMEN'S TENNIS
Andrea Arguello: ITA Scholar-Athlete; All-SSC 2nd Team (Singles); SSC Commissioner's Honor Roll
Nora Baertschi: ITA Scholar-Athlete; NCAA Division II Academic Achievement Award; ESPN The Magazine/CoSIDA Academic All-District At-Large Team; SSC Commissioner's Honor Roll; FSC Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Women's Tennis
Veronika Kovacikova: ITA Scholar-Athlete; NCAA Division II Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Agnese Rozite: ITA All-American; SSC Freshman of the Year; All-SSC 1st Team (Doubles); All-SSC Honorable Mention (Singles); SSC Commissioner's Honor Roll
Senka Softic: ITA Scholar-Athlete; ITA All-American; NCAA Division II Academic Achievement Award; All-SSC 1st Team (Singles); All-SSC 1st Team (Doubles); SSC Commissioner's Honor Roll; SSC Player of the Week (4/12/10); Pat McFadden Award Winner as FSC Female Scholar-Athlete of the Year; Team MVP
Team: ITA Scholar-Team


VOLLEYBALL
Julia Borecka: AVCA All-America Honorable Mention; NCAA Division II Academic Achievement Award; AVCA All-South Region 1st Team; CoSIDA/ESPN The Magazine Academic All-District 2nd Team; All-SSC 1st Team; All-Tournament Team at Hemingway's Regional Crossover Tournament (UWF); All-Tournament Team at Texas MedClinic Invitational (St. Mary's); SSC Commissioner's Honor Roll; Team MVP
Elise Burke: NCAA Division II Academic Achievement Award; CoSIDA/ESPN The Magazine Academic All-District 1st Team; SSC Commissioner's Honor Roll; FSC Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Volleyball
Anna Greenwood: SSC Commissioner's Honor Roll; Team Best Academic Award
Lauren Huber: NCAA Division II Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Courtney Johnson: NCAA Division II Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll; Team Lady Moc Pride Award
Morgan Kosterlitz: SSC Commissioner's Honor Roll
Anna Niebuhr: SSC Defensive Player of the Week (10/26/09); SSC Commissioner's Honor Roll
Anna Pietkiewicz: SSC All-Freshman Team; SSC Commissioner's Honor Roll
Kelly Sherman: SSC Commissioner's Honor Roll; Team Most Improved Player Award
Kendall Wilde: NCAA Division II Academic Achievement Award; All-Tournament Team at Texas MedClinic Invitational (St. Mary´s); SSC Commissioner's Honor Roll
Team: AVCA Team Academic Award


CHEERLEADING
Kara Moulton: FSC Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Cheerleading


WATER SKI
Clementine Lucine: NCWSA National Female Athlete of the Year; Women's Overall National Champion; Slalom National Champion; Jump National Champion
Michal Sierens: FSC Athletic Director's Scholar-Athlete Award for Water Ski