Athletic Honors - 2008-09

BASEBALL
Stephen Batman: NCAA Division II Academic Achievement Award; Daktronics 2nd Team All-South Region; SSC Commissioner's Honor Roll
Will Cherry: NCAA Division II Academic Achievement Award; Drafted in 38th round and signed by New York Mets; ABCA 2nd Team All-South Region; Daktronics 2nd Team All-South Region; CoSIDA/ESPN The Magazine 1st Team Academic All-District; 1st Team All-SSC; SSC Player of the Week (4/06/09); SSC Commissioner's Honor Roll; Pat McFadden Award Recipient as FSC Male Scholar-Athlete of the Year
Trae Gore: 2nd Team All-SSC
Jake Guengerich: SSC Commissioner's Honor Roll
Colin Kaline: SSC Commissioner's Honor Roll
Vince Keen: SSC Commissioner's Honor Roll
Wade Kirkland: 1st Team All-SSC
Tyler Lacertosa: NCAA Division II Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Zach Maggard: NCAA South Regional All-Tournament Team; 2nd Team All-SSC; SSC Commissioner's Honor Roll
Adam Miller: NCAA Division II Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll; Team recipient of FSC Athletic Director's Scholar-Athlete Award
Jared Reynolds: SSC Commissioner's Honor Roll
Max Russell: NCBWA Honorable Mention All-America Team; ABCA & NCBWA 1st Team All-South Region; Daktronics 2nd Team All-South Region; 1st Team All-SSC; SSC Player of the Week (4/06/09); Team MVP
Robbie Shields: Drafted in 3rd round and signed by New York Mets; Daktronics 2nd Team All-South Region; 2nd Team All-SSC; Baseball America Preseason Division II Player of the Year
Jared Simmons: SSC Commissioner's Honor Roll
Eddie Sipple: SSC Commissioner's Honor Roll
Nick Stanley: Drafted in 25th round and signed by Houston Astros; NCAA South Regional All-Tournament Team; SSC Player of the Week (5/11/09)
Daniel Tillman: NCBWA 2nd Team All-South Region; 2nd Team All-SSC
Branden Weber: SSC Commissioner's Honor Roll
 

MEN'S BASKETBALL
Michael Burton: SSC Commissioner's Honor Roll
Rob Eldridge: NCAA Division II South Regional All-Tournament Team; NABC 2nd Team All-South Region; SSC Tournament MVP; 1st Team All-SSC; Disney's East Coast Tip-Off Classic "Group Sportsmanship" Tournament MVP; Sporting News Honorable Mention Preseason All-American; Hal Smeltzly Award as FSC's Male Athlete of the Year; Team MVP
Chris Enrico: SSC Commissioner's Honor Roll
Eric Fernandez: SSC Commissioner's Honor Roll
Preston Fredrick: SSC All-Freshman Team
Jay Hubble: SSC Commissioner's Honor Roll
Terry Jenkins: SSC All-Tournament Team; SSC Commissioner's Honor Roll
Rion Rayfield: NABC 2nd Team All-South Region; SSC All-Tournament Team; 2nd Team All-SSC; SSC Player of the Week (1/28/09; 2/2/09)
Rasheed Singleton: Disney's East Coast Tip-Off Classic "Group Sportsmanship" All-Tournament Team
Zac Smith: SSC Commissioner's Honor Roll
John Thompson: NCAA Division II South Regional All-Tournament Team; 2nd Team All-SSC; SSC Player of the Week (12/15/08)
Braxton Williams: NCAA Division II Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Jordan Williams: SSC Commissioner's Honor Roll; Team recipient of FSC Athletic Director's Scholar-Athlete Award
Linc Darner: SSC Coach of the Year
Team: PCASA Polk County Male Collegiate Team of the Year

WOMEN'S BASKETBALL
Mandy Caldwell: SSC Commissioner's Honor Roll
Nicole DiRaimo: SSC Commissioner's Honor Roll
Megan Dzikas: SSC Freshman of the Year; SSC All-Freshman Team
Emer Foley: NCAA Division II Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Michaela Hawley: SSC All-Freshman Team; SSC Player of the Week (12/22/08)
Chelsea Johnson: Daktronics 1st Team All-South Region; 1st Team All-SSC; SSC Player of the Week (12/15/08; 2/2/09), Team MVP
Tanja Speaker: NCAA Division II Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll; Team recipient of FSC Athletic Director's Scholar-Athlete Award
Danielle Walsh: SSC Commissioner's Honor Roll

MEN'S CROSS COUNTRY / TRACK
Charlie Fanning: NCAA Division II Academic Achievement Award; Team recipient of FSC Athletic Director's Scholar-Athlete Award
Eric Larson: USTFCCCA All-South Region Team; SSC Freshman of the Year; 1st Team All-SSC; 1st Team All-SSC Championship; SSC Runner of the Week (10/13/08); Team MVP (Track)
Scott Mackley: USTFCCCA All-South Region Team; SSC Runner of the Year; 1st Team All-SSC; SSC Champion; 1st Team All-SSC Championship; SSC Runner of the Week (9/29/08); Team MVP (Cross Country)
Ben Martucci: USTFCCCA All-South Region Team; 1st Team All-SSC; 1st Team All-SSC Championship
Drew Martucci: 2nd Team All-SSC Championship
Jason Patchett-Gillis: SSC Commissioner's Honor Roll
Jamie Moreno: SSC Coach of the Year

WOMEN'S CROSS COUNTRY / TRACK
Ali Gardino: USTFCCCA Scholar-Athlete; SSC Commissioner's Honor Roll
Joanna Guglielmo: SSC Commissioner's Honor Roll
Carolyne Kwambai: USTFCCCA Scholar-Athlete; USTFCCCA All-South Region Team; 1st Team All-SSC; 1st Team All-SSC Championship; SSC Runner of the Week (9/15/08); SSC Commissioner's Honor Roll; Team MVP (Cross Country); Team MVP (Track)
Callie Ramsay: SSC Commissioner's Honor Roll
Karys Whitehead: NCAA Division II Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll; Team recipient of FSC Athletic Director's Scholar-Athlete Award
Team: USTFCCCA All-Academic Team

MEN'S GOLF
Jude Eustaquio: PING/GCAA 1st Team All-America; 1st Team All-SSC; SSC Commissioner's Honor Roll; Team MVP
Robert Gleixner: NCAA Division II Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll; Team recipient of FSC Athletic Director's Scholar-Athlete Award
Brad Richey: PING/GCAA Honorable Mention All-America; SSC All-Tournament Team
Matt Stauch: PING/GCAA 3rd Team All-America; GCAA All-American Scholar; 1st Team All-SSC; SSC Golfer of the Week (3/9/09); SSC Commissioner's Honor Roll


WOMEN'S GOLF

Marianne Andersson:
NGCA All-America Scholar; NCAA Division II Academic Achievement Award; 2nd Team All-SSC; All-Tournament Team at Kiawah Island Intercollegiate; SSC Commissioner's Honor Roll; Team recipient of FSC Athletic Director's Scholar-Athlete Award
Heather Burgner: NGCA 1st Team All-America; SSC Player of the Year; 1st Team All-SSC; SSC Player of the Week (4/06/09); SSC Commissioner's Honor Roll
Silvie Dittertova: NGCA 2nd Team All-America; NGCA Freshman of the Year; SSC Freshman of the Year; 2nd Team All-SSC; All-Tournament Team at Kiawah Island Intercollegiate
Emily Flanigan: NGCA All-America Scholar; NCAA Division II Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll; Team recipient of FSC Athletic Director's Scholar-Athlete Award
Connie Reed: SSC Commissioner's Honor Roll
Kim Ulander: NGCA All-America Scholar; NCAA Division II Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Robbie Davis: NGCA South Region Coach of the Year
Team: PCASA Polk County Female Collegiate Team of the Year


MEN'S LACROSSE

Andrew Almansberger: Team Overall MVP
Justin Brown: NCAA Division II Academic Achievement Award
Seabrooke Carter: Team Offensive MVP
Jon Hurm: Team Spirit Award
Chase Juelich: Honorable Mention All-Deep South Conference; Team Defensive MVP
Ray Rouch: Team Iron Man Award
Max Whipple: Honorable Mention All-Deep South Conference; Specialty Award


MEN'S SOCCER

Ryan Arndt:
SSC Commissioner's Honor Roll
Jared Bellingar: NCAA Division II Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Sebastian Bergh: SSC Commissioner's Honor Roll
Nolan Cancino: SSC Commissioner's Honor Roll
Eoghan Conlon: SSC Commissioner's Honor Roll
Patrik Dandanell: SSC Commissioner's Honor Roll
Brian DiPalma: SSC Commissioner's Honor Roll
Garrett Gaa: SSC Commissioner's Honor Roll
Sebastian Haupt: NCAA Division II Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Zach Hofstetter: SSC Commissioner's Honor Roll
Ashley Holmes: SSC Commissioner's Honor Roll
Johan Jonsson: NCAA Division II Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll; Team recipient of FSC Athletic Director's Scholar-Athlete Award
Givi Kokaia: NCAA Division II Academic Achievement Award; CoSIDA/ESPN The Magazine 2nd Team Academic All-District; SSC Commissioner's Honor Roll
Emil Kumlin: SSC Commissioner's Honor Roll; Team MVP
Ryan Lewars: SSC Commissioner's Honor Roll
Matt Macias: NCAA Division II Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
J.D. Ruiz: SSC Commissioner's Honor Roll
Dennie Townsend: NCAA Division II Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll

WOMEN'S SOCCER
Jessee Andrews: SSC Commissioner's Honor Roll
Jackie Bachteler: SSC Commissioner's Honor Roll; Team Best Midfielder Award
Holly Bennett: SSC Commissioner's Honor Roll
Christina Crooks: SSC All-Tournament Team
Therese Dahlskold: NCAA Division II Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Summer Dalton: SSC Commissioner's Honor Roll
Liz Gorman: 2nd Team All-SSC; SSC Offensive Player of the Week (10/20/08)
Emily Griffith: SSC Commissioner's Honor Roll
Ashlie Haas: NCAA Division II Academic Achievement Award; SSC All-Tournament Team; 2nd Team All-SSC; SSC Defensive Player of the Week (10/13/08)
Princess Haley: SSC All-Tournament Team; 1st Team All-SSC; SSC Offensive Player of the Week (9/29/08; 10/27/08); Team Best Offensive Player
Renee Heacock: NCAA Division II Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Linda Hoglund: NCAA Division II Academic Achievement Award; 2nd Team All-SSC; SSC Commissioner's Honor Roll
Alex Hoover: SSC Offensive Player of the Week (10/06/08)
Erin Hopkins: NSCAA 3rd Team All-America; CoSIDA/ESPN The Magazine 2nd Team Academic All-America; NCAA Division II Academic Achievement Award; CoSIDA/ESPN The Magazine 1st Team Academic All-District; SSC All-Tournament Team; 1st Team All-SSC; SSC Commissioner's Honor Roll; Pat McFadden Award Recipient as FSC Female Scholar-Athlete of the Year; Team MVP
Hanna Jansson: SSC Commissioner's Honor Roll
Melissa Kelly: N4A Wilma Rudolph Achievement Award
Katie Naumec: NCAA Division II Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Erin Sneed: SSC Commissioner's Honor Roll
Martina Tangen-Billing: SSC All-Tournament Team; SSC Commissioner's Honor Roll; Team Best Defender Award
Kristen Vollmer: NCAA Division II Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll; Team recipient of FSC Athletic Director's Scholar-Athlete Award

SOFTBALL
Peggy Alex: NCAA Division II Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Dani Blake:
SSC Commissioner's Honor Roll
Bethany Boomer: SSC Commissioner's Honor Roll
Morgan Brown: CoSIDA/ESPN The Magazine 2nd Team Academic All-District; SSC Commissioner's Honor Roll
Christine Clark: 2nd Team All-SSC; SSC Commissioner's Honor Roll
Elli Howell: NCAA South Regional All-Tournament Team; 1st Team All-SSC; SSC Player of the Week (3/09/09)
Natalie Lang: NCAA D-II National Player of the Week (3/04/09); CoSIDA/ESPN The Magazine 1st Team Academic All-District; 1st Team All-SSC; SSC Player of the Week (3/02/09); SSC Commissioner's Honor Roll; Team recipient of FSC Athletic Director's Scholar-Athlete Award
Sara Lovestrand: NFCA 1st Team All-America; CoSIDA/ESPN The Magazine 2nd Team Academic All-America; NFCA 1st Team All-South Region; CoSIDA/ESPN The Magazine 1st Team Academic All-District; SSC Player of the Year; 1st Team All-SSC; SSC Player of the Week (3/30/09; 4/20/09; 4/27/09); SSC Commissioner's Honor Roll; Hal Smeltzly Award as FSC's Female Athlete of the Year; Team MVP
Brandy Pikus: SSC Commissioner's Honor Roll
Lindsey Powell: NFCA 2nd Team All-South Region; 2nd Team All-SSC; SSC Commissioner's Honor Roll
Heather Raulerson: NCAA South Regional All-Tournament Team; SSC Commissioner's Honor Roll
Karlyn Scott: SSC Commissioner's Honor Roll
Angela Williams: NFCA 1st Team All-South Region; 1st Team All-SSC
Chelsea Zawada: SSC Commissioner's Honor Roll
Chris Bellotto: SSC Coach of the Year


MEN'S SWIMMING

Sean McLean: Team recipient of FSC Athletic Director's Scholar-Athlete Award
Jay Pelham: Team MVP
Team: CSCAA Scholar All-America Team


WOMEN'S SWIMMING

Kelsey Duncan: NCAA Division II Academic Achievement Award
Carolyn Kennon: Team recipient of FSC Athletic Director's Scholar-Athlete Award
Kaitlyn Smith: Team MVP


MEN'S TENNIS
Nicholas Bigler: ITA Scholar-Athlete; NCAA Division II Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Ray Dunungan:
ITA Scholar-Athlete; SSC Commissioner's Honor Roll
Guenther Fercher: ITA Scholar-Athlete; NCAA Division II Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll
Greg Heartt: ITA Scholar-Athlete; SSC Commissioner's Honor Roll
C.J. Johnson: SSC Commissioner's Honor Roll
Roman Schirmaier: ITA Scholar-Athlete; NCAA Division II Academic Achievement Award; 1st Team All-SSC Singles; SSC Commissioner's Honor Roll; Team MVP
Ben Taylor: ITA Scholar-Athlete; NCAA Division II Academic Achievement Award; ESPN The Magazine College Division 1st Team Academic All-District At-Large Team; SSC Player of the Week (4/06/09); SSC Commissioner's Honor Roll; Team recipient of FSC Athletic Director's Scholar-Athlete Award
Will Wold: ITA Scholar-Athlete; SSC Commissioner's Honor Roll
Team: ITA All-Academic


WOMEN'S TENNIS

Nora Baertschi: ITA Scholar-Athlete; NCAA Division II Academic Achievement Award; SSC Commissioner's Honor Roll; Team recipient of FSC Athletic Director's Scholar-Athlete Award; Team Most Improved Player Award
Amanda Carns: ITA Scholar-Athlete, SSC Commissioner's Honor Roll
Erin Conroy: ITA Scholar-Athlete, NCAA Division II Academic Achievement Award; Honorable Mention All-SSC Singles; SSC Player of the Week (2/16/09); SSC Commissioner's Honor Roll
Ashley Hungerford: 2nd Team All-SSC Singles; SSC Commissioner's Honor Roll
Veronika Kovacikova: ITA Scholar-Athlete, SSC Commissioner's Honor Roll
Senka Softic: ITA All-America; ITA National Player to Watch; ITA Scholar-Athlete, NCAA Division II Academic Achievement Award; SSC Player of the Year; 1st Team All-SSC Singles; SSC Player of the Week (4/06/09); SSC Commissioner's Honor Roll; Team MVP

VOLLEYBALL
Julia Borecka:
NCAA Division II Academic Achievement Award; AVCA Honorable Mention All-South Region; SSC Commissioner's Honor Roll
Elise Burke: NCAA Division II Academic Achievement Award; CoSIDA/ESPN The Magazine 1st Team Academic All-District; SSC Commissioner's Honor Roll; Team Best Academic Award; Team recipient of FSC Athletic Director's Scholar-Athlete Award
Maggie Drumm: SSC Commissioner's Honor Roll; Team Lady Moc Pride Award
Danielle Durham: AVCA Honorable Mention All-America; NCAA Division II Academic Achievement Award; AVCA 1st Team All-South Region; 1st Team All-SSC; Premier Challenge All-Tournament Team
Stephanie Goldstein: SSC Commissioner's Honor Roll
Anna Greenwood: SSC Defensive Player of the Week (10/13/08); SSC Commissioner's Honor Roll
Danielle Higginbotham: AVCA 3rd Team All-America; AVCA 1st Team All-South Region; Daktronics 1st Team All-South Region; NCAA Division II South Regional All-Tournament Team; CoSIDA/ESPN The Magazine 2nd Team Academic All-District; 1st Team All-SSC; SSC Offensive Player of the Week (9/08/08); Premier Challenge All-Tournament Team; SSC Commissioner's Honor Roll; Team MVP
Courtney Johnson: NCAA Division II Academic Achievement Award; SSC Defensive Player of the Week (11/10/08; SSC Commissioner's Honor Roll; Team Most Improved Player Award
Anna Niebuhr: SSC Commissioner's Honor Roll
Kelly Sherman: SSC Commissioner's Honor Roll
Kendall Wilde: SSC Commissioner's Honor Roll
Team: AVCA Team Academic Award

CHEERLEADING
Kathryn Bessett: Team recipient of FSC Athletic Director's Scholar-Athlete Award

WATER SKI
Renee Powell: Team recipient of FSC Athletic Director's Scholar-Athlete Award